x
O dukátech - České dukáty

Značky na českých dukátech

Značky na českých dukátech

Na každém obraze najdete podpis autora. Na českých dukátech najdete podpisů hned několik. Proč jsou mincovní značky důležité?

Stylizovanou královskou korunu – značku Českých dukátů – nesou všechny ražby z našeho emisního plánu. Koruna symbolizuje kvalitu a exkluzivitu sběratelských sérií, které na český trh přinášíme společně s odbornými garanty a špičkovými českými medailéry. Jako symbol panovníka je rovněž zhmotněním našeho dlouhodobého záměru vyjádřeného slovy Razíme českou historii. Tvůrcem této koruny je akademický sochař Zbyněk Fojtů, přední český medailér, autor našeho dlouhodobého sběratelského cyklu Na paměť českých králů a královen.

Značka autora

Autor vkládá do celého procesu vzniku dukátů svou uměleckou invenci a řemeslnou zručnost. Celý proces tvorby sádrového modelu může zabrat týdny až měsíce detailní práce. Kvalita autora stojí za výsledným dojmem. Ovlivní také hodnotu díla v budoucnu. V tomto je vše podobné obrazům, sochám i jiným uměleckým dílům. Medailérství je svérázná disciplína, která výtvarníkům předkládá na stůl pomyslné plátno v podobě kruhu. Říká se, že do kruhu se hůře komponuje. Možná právě proto oplývají mnohé mince i medaile svéráznými nápady. Invence je opravdu důležitá, vedle ní je důležitá i zručnost. Medailérství totiž kombinuje hned několik disciplín do jedné: kresbu, modelování a rytí. Že je vše na špičkové úrovni, stvrzuje Zbyněk Fojtů na českých dukátech s portréty králů a královen svou autorskou značkou ZF. Mezi další medailéry, jejichž značky najdete na českých dukátech, patří například Jiří Harcuba (autor české pětikoruny, mimo jiné světově proslulý sklářský výtvarník), Vladimír Oppl (autor české dvacetikoruny) nebo Vladimír Pavlica.

Značky na českých dukátech

Značka výrobce

Nejen autor, ale i mincovna umísťuje na dukáty svou značku. V kapitole o výrobním postupu jste si mohli přečíst, kolik práce stojí za tím, vyrazit z drahého kovu český dukát. Po předání autorského díla v podobě sádrového modelu zbývá na mincovně velký kus práce v podobě přípravy razidel a ražby samotné. Nejdůležitější je přitom zachovat autenticitu uměleckého díla připraveného medailérem a otisknout ho do drahého kovu co nejprecizněji a bez výrobních vad. Mincovna však může do finálního díla přispět i značným podílem invence. Převod reliéfu ze sádry do kovu skrývá velký potenciál dotáhnout dílo k dokonalosti. Pro nás je rovněž důležitá ruční řemeslná práce, kterou si stále drží náš dvorní dodavatel Česká mincovna. Rovněž její bohaté zkušenosti a zahraniční renomé jsou garancí toho nejlepšího. Její značku ČM najdete na dukátech zpravidla vedle značky medailéra.

Puncovní značky

Platí, že za pravost mincí, medailí a dukátů ručí jejich emitent. V případě pamětních mincí z drahých kovů je emitentem stát. Jeho autorita a nastavené kontrolní mechanismy jsou natolik silné, že mince není potřeba puncovat. Všichni ostatní jsou povinni své pamětní medaile puncem opatřit. České dukáty razíme u výrobce českých oběžných a pamětních mincí, který má právo umístit puncovní značku přímo do razidla. Odpadá tak riziko znehodnocení dodatečnou manipulací. Podobu puncovních značek najdete na webu dozorového orgánu – Puncovního úřadu.




zajímavosti a novinky
Přečtěte si
Další články
chcete se zeptat?
odběr newsletteru
yt-ico