x
Novinky

Proč bychom se nepotěšili… Bedřich Smetana – pamětní dukát k 200. výročí narození

Proč bychom se nepotěšili… Bedřich Smetana – pamětní dukát k 200. výročí narození
Hudba Bedřicha Smetany je nám všem blízká jako žádná jiná. Pramení z našich dějin, krajiny, naturelu… A to natolik působivě, že je schopná o nás vyprávět i světu. Jubileum českého národního hudebního génia (200. výročí narození a 140. výročí úmrtí) proto ČESKÉ DUKÁTY nemohly opomenout. Jelikož jsme si samozřejmě byli vědomi, že jde o téma, které neujde pozornosti jiných emitentů, rozhodli jsme se vytvořit skutečný unikát – kontrapunkt k masově nabízeným pamětním medailím určeným veřejnosti.


Zlatý 
dukát Bedřicha Smetany pro znalce a vybíravé. Tradiční, a přece moderní, odpovídající vizuální estetice 21. století. Oslovili jsme proto předního českého medailéra Vojtěcha Dostála, DiS., který si věhlas získal právě portréty. Navíc je zároveň aktivním hudebníkem a milovníkem projížděk po vlasti, což jej ke ztvárnění Bedřicha Smetany předurčuje. Výsledek nyní můžete posoudit sami.


Záruky sběratelské hodnoty medaile od ČESKÝCH 
DUKÁTŮ jsou obvyklé:
- nízká emise
- vysoká umělecká hodnota
- perfektní řemeslné zpracování
- dokonalá ražba Českou mincovnou

Proč bychom se nepotěšili… Bedřich Smetana – pamětní dukát k 200. výročí narození

Vojtěch Dostál ke svému dílu říká

„Vzhledem k tomu, že aktivně hraju na baskytaru ve dvou kapelách, "hudební" medaile mě moc bavila. Kompozičního souladu stran jsem docílil využitím proofových ploch, připomínajících notový arch, a na obou stranách jsem zakomponoval motivy lipových listů, českých symbolů. Dva notové klíče evokují hudební soulad a rým. U nápisů jsem využil méně tradiční rozdělení slov a řazení pod sebe, a podobně jako u zápisu notového partu nepoužívám rozdělovací znaménko na konci řádku. Portrétem je syntéza několika podobizen skladatele, kterými jsem se inspiroval.“

zajímavosti a novinky
Přečtěte si
Další články
chcete se zeptat?
odběr newsletteru
yt-ico