(22. února 1440 Komárno - 23. listopadu 1457 Praha)
Syn Albrechta II. Habsburského a Alžběty Lucemburské byl uherským a českým králem. Jeho cesta na trůn nebyla jednoduchá a královskou korunu si bohužel také dlouho neužil.
Svůj přídomek
získal nešťastně, jako dítě, které se narodilo 4 měsíce po smrti svého
otce. Samozřejmě nemohl hned vládnout a tak se panování chopil zemský
sněm. To ale dělalo starosti Ladislavově matce. Bála se, aby její syn o
korunu nepřišel a snažila se prosadit jeho dědická práva. Dokonce
přinutila svou dvorní dámu, aby ukradla svatoštěpánskou uherskou korunu a
svého syna v jeho 2 měsících neoficiálně korunovala na krále. Na trůn
byl ale dosazen polský král Vladislav III. Na obrazu malíře Karla Javůrka vidíme Ladislava Pohrobka v dětském věku.
Když Alžběta v roce 1442 zemřela, začal Ladislava vychovávat jeho strýc Fridrich III. Habsburský. O čtyři roky později umírá i Vladislav III., uherský trůn potřebuje panovníka a tak sněm konečně uznává Ladislava králem. Jemu jsou ale teprve 4 roky a tak se panování na dočasnou dobu ujímá Jan Hunyadi. V roce 1453 se Ladislav dočkal i druhé koruny a byl zvolen českým králem. V českých zemích se správcovské funkce do jeho plnoletosti chopil Jiří z Poděbrad.
V roce 1457 mohl konečně sedmnáctiletý Ladislav nasadit korunu na svou hlavu. Přijíždí do Čech, aby se ujal vlády a seznámil se s místním prostředím. A nejen to, Ladislava zde čeká i svatba s francouzskou princeznou Magdalénou, dcerou krále Karla VII. Vše ale dopadlo úplně jinak. Svatební přípravy byly v plném proudu, když král náhle onemocněl. Podezření na pouhé nachlazení vzalo rychlý spád a za 3 dny Ladislav umírá. Dlouho se spekulovalo o tom, na co Ladislav, dosud plný vitality, zemřel. Zlé jazyky podezřívaly z královraždy Jiřího z Poděbrad, který ho měl údajně otrávit, aby mohl dále vládnout českým zemím, jiní se domnívali, že šlo o mor. Až v roce 1985 antropolog MUDr. Emanuel Vlček dokázal, že Ladislav trpěl již od narození zhoubnou formou leukémie.
Smrt Ladislava Pohrobka zasela svár mezi nejmocnější dynastie ve střední Evropě - Habsburky a Jagellonce. Habsburkové si dělali nárok na dědictví, které získal Albrecht II. sňatkem s dědičkou Lucemburků Alžbětou. Jagellonci naopak viděli své privilegium v dědických právech Ladislavovy sestry Alžběty Habsburské, s níž se oženil Kazimír IV. A jak to dopadlo? Ani jedna strana nevyhrála. V Uhrách i v Zemích koruny české začali vládnout panovníci z domácích šlechtických rodů, Matyáš Korvín a Jiří z Poděbrad.
České dukáty vydají medaile na počest Ladislava Pohrobka dle emisního plánu v roce 2027 k výročí 570 let od jeho úmrtí.