x
Pocta českým medailérům

Jiří Harcuba - Život a dílo

Sada

JIŘÍ HARCUBA – Život a dílo českého rytce skla a medailéra

Emise500Ks
Kniha od Pavla Kosatíka
 
Cena 490
Koupit
JIŘÍ HARCUBA – Život a dílo českého rytce skla a medailéra
Co inspirovalo autora knihy Pavla Kosatíka

„Je to už nějaká doba, pár let, od chvíle, kdy tato kniha začala vznikat. Bylo to ještě před covidem, tedy pro někoho ‚před naším letopočtem‘, přiznám se, že mně už to dnes taky připadá trochu jako sen.

Byla to dobrá práce, protože s lidmi, které jsem při ní potkával, jsme mysleli stejným směrem. Jméno Jiřího Harcuby pro každého znamenalo něco trochu jiného, podle toho, v jaké době nebo v jakých souvislostech se dotyčný s ním nebo s jeho dílem setkal. Ale že se bavíme o člověku a tvůrci mimořádném, bylo jasné i beze slov.

Fascinovalo mě, kolik nejrůznějších nových souvislostí se od těch drobných kotoučků, mincí a medailí, které se tak snadno vejdou do kapsy, při všech těch hovorech objevovalo. Zásluhou lidí, kteří o Jiřím Harcubovi a jeho práci často mnoho let přemýšleli a měli chuť se o výsledky toho přemýšlení podělit, šlo skoro pořád skoro o všechno.“

Pavel Kosatík – autor knihy

Kniha o Jiřím Harcubovi

JIŘÍ HARCUBA

V loňském roce uplynulo deset let od úmrtí sochaře, rytce skla, medailéra, grafika a pedagoga Jiřího Harcuby (1928–2013). Monografie Pavla Kosatíka přibližuje tohoto vynikajícího českého výtvarníka, jehož dílo je zastoupeno ve světových galeriích od USA po Japonsko a téměř všichni se s ním potkáváme po desetiletí prakticky denně, aniž bychom to možná tušili. Poslední dvě pětikoruny, které jsme užívali a užíváme jako oběžnou minci České či Československé republiky, navrhl právě on. Text Pavla Kosatíka doplněný vzpomínkami dvou Harcubových žaček – Pavlíny Čambalové a April Surgent, provází výběr toho, co tvůrci publikace považují za „to nejlepší z Harcuby“. Až budete opět držet v ruce pětikorunovou minci, vzpomeňte i vy na jejího tvůrce, mistra ve svém oboru, nezapomenutelného pedagoga a výjimečného člověka Jiřího Harcubu.

JIŘÍ HARCUBA – Život a dílo českého rytce skla a medailéra JIŘÍ HARCUBA – Život a dílo českého rytce skla a medailéra
chcete se zeptat?
odběr newsletteru