x
Na paměť českých králů a královen

Václav IV.

Stříbrná medaile
odražek pětidukátu info
Limitovaná emise pouze50Ks
Autor: ak. soch. Zbyněk Fojtů
Materiál: Ag 999 / 1000
Hmotnost: 12,00 g
Průměr: 34 mm
Číslování: ano, v ploše reverzní strany
 
Cena 2 200
Koupit
Václav IV.
SBĚRATELSKÁ KOLEKCE
Sbírejte s námi české krále a královny

Sběratelský cyklus Na paměť českých králů a královen je unikátním počinem Českých dukátů. Během let 2016 až 2035 vydáme na stříbrných medailích (autentických odražcích dukátových medailí) celkem čtyřicet českých králů a nejvýznamnějších královen.

Buďte u toho s námi. Vytvořte si hodnotnou sbírku mapující významnou epochu naší historie.

Stříbrné medaile vydáváme v limitovaném nákladu. Jedná se o autorský počin jednoho z nejvýznamnějších českých medailérů ak. soch. Zbyňka Fojtů. Medaile jsou číslované.

CO INSPIROVALO AUTORA MEDAILÍ ZBYŇKA FOJTŮ
Václav IV.

Averz : U portrétu jsem vycházel ze sochy na Staroměstské mostecké věži, která patří k nejvěrohodnějším zobrazením Václava IV. Zajímavý je také portrét od Petra Parléře na triforiu svatovítské katedrály, ale tam je Václav zobrazený v mladém věku. Krále jsem vymodeloval s plnovousem (tak jak jej nosila většina panovníků té doby). Portrét je doplněn textem VÁCLAV IV.

Reverz : Tak jako u ostatních Lucemburků jsem pro dukát a dvoudukát vybral pečeť. Znázorněná pečeť patří ve vrcholné gotice k těm nejkrásnějším. Původně jsem chtěl použít pečeť z Dekretu kutnohorského, nakonec jsem ale zvolil pečeť z období, kdy byl Václav IV. na vrcholu své moci. Byl v té době nejen českým, ale i římským králem. Oba reverzy jsou doplněny letopočty 1419 – 2019.

U pětidukátu a desetidukátu jsem zkombinoval architekturu Vlašského dvora v Kutné Hoře a politickou událost – vydání Dekretu kutnohorského (zobrazena je úvodní iniciála a část textu). Václav IV. v Kutné Hoře rád pobýval a také zde učinil jedno z nejvýznamnějších politických rozhodnutí své vlády. Ve zmíněném dokumentu nově ustanovil poměr hlasů na Karlově univerzitě ve prospěch českého národa.

PODÍVEJTE SE TAKÉ NA GARANTY NAŠEHO PROJEKTU
collection text img
chcete se zeptat?
odběr newsletteru