x
Pocta českým medailérům

Svatý Jiří - Zlatý stodukát

Zlatý dukát
Limitovaná emise pouze3Ks
Autor: ak. sochař Vladimír Oppl
Materiál: Au 986/1000
Hmotnost: 349,00 g
Průměr: 60 mm
Číslování: ANO
 
Cena 890 000
Na objednávku
Svatý Jiří - Zlatý stodukát
Medailon Medailéra

Akademický sochař Vladimír Oppl (1953) je z pohledu tohoto artefaktu zejména blízkým přítelem zesnulého Jiřího Harcuby. A sama medaile vyjádřením niterné potřeby vzdát památce kolegy a kamaráda poctu. Citový aspekt však činí medaili sv. Jiří v kontextu Opplovy tvorby cennější než jiné. Byť se v portfoliu pyšní mnoha díly oceněnými jak u nás, tak v zahraničí. Jeho zlaté Nové město pražské bylo například na přelomu tisíciletí prestižním časopisem World coin News vyhlášeno nejkrásnější zlatou pamětní mincí světa! Je ostatně autorem dvacetikoruny se sv. Václavem, takže snad není člověka, který by neměl Vladimíra zastoupeného ve své sbírce v peněžence. Vybraní se zase mohou pyšnit jeho Řádem Tomáše Garrigua Masaryka či Cenou Paměti národa. Možná si říkáte, že jde vesměs o samá vznešená témata. V podání Vladimíra Oppla však rozhodně nepůsobí odtažitě a pompézně. Jak je to možné? Součástí všech jeho výtvorů je totiž nejen hluboká znalost historie, ale také svérázný smysl pro humor, a především umění vyprávět svými díly poutavý příběh. Více si o tvůrci můžete přečíst zde.

Medailon Medaile
Svatý Jiří - Zlatý stodukát

Co spojuje legendu českého sklářství a medailérství Jiřího Harcubu se sv. Jiřím, který je patronem mnoha zemí, profesí, a zejména skautů? Ano, shodné křestní jméno. Tvůrce medaile Vladimír Oppl však toto spojení vnímal osobněji, cítil v něm mnohem silnější symboliku. Jiří Harcuba mu byl celoživotním přítelem, k němuž navíc choval nezměrnou úctu. Jako vášnivý fotograf mnohokrát zachytil kolegovu tvář při práci i ve chvílích společného odpočinku. Znal ji lépe než kdokoli jiný. Také díky tomu se mu podařilo vtisknout jí na medaili fluidum lidskosti, jež z ní vždy vyzařovalo. I když jste Jiřího Harcubu nikdy neviděli, z pohledu na portrét Vladimíra Oppla vycítíte, že to byl dobrý skromný člověk, jemuž jste mohli za všech okolností věřit a který si dokázal stát za svou pravdou. Muž díla a tvorby, nikoli planých slov.

Konotace s osudy svatého Jiří je patrná. Budoucí světec – byť byl z křesťanské rodiny – sloužil v římské armádě, kde si budoval úspěšnou kariéru. Když však císař nařídil perzekuce křesťanů, režimu se vzepřel. Čekaly ho za to mučení a poprava. Jiřího Harcubu po roce 1968 sice „jen“ vězení a exil, ale… Oba Jiří na medaili spojuje také symbol draka. Světec byl vnímán jako drakobijce, protože podle legendy zachránil před pozřením netvorem kyrénskou princeznu. Jiří Harcuba se zase prakticky po celý život potýkal se saněmi totality. Navíc byl podle čínského horoskopu Drak a asijské umění a filozofie jej vždy přitahovaly.

Vznikla medaile, která obě výrazné osobnosti spojuje, glorifikuje. Z averzu na nás hledí Jiří Harcuba v nejlepších letech, na reverzu Jiří právě vráží kopí do drakova chřtánu. Není to však sv. Jiří v tradiční rytířské zbroji. Je nahý, s rozevlátou hřívou vlasů, v níž se skrývá duchovní a bojovná síla. V podání Vladimíra Oppla je zosobněním nikoli služby v něčích barvách, ale svobody. I tvůrčí. Odvahy postavit se přes svou zranitelnost zlu.

PODÍVEJTE SE TAKÉ NA GARANTY NAŠEHO PROJEKTU
collection text img
chcete se zeptat?
odběr newsletteru