x
Na paměť českých králů a královen

Marie Terezie

Stříbrná medaile
odražek desetidukátu info
Limitovaná emise pouze50Ks
Autor: ak. soch. Zbyněk Fojtů
Materiál: Ag 999 / 1000
Hmotnost: 23,00 g
Průměr: 42 mm
Číslování: ano, v ploše reverzní strany
 
Cena 4 400
Koupit
Marie Terezie
SBĚRATELSKÁ KOLEKCE
Sbírejte s námi české krále a královny

Sběratelský cyklus Na paměť českých králů a královen je unikátním počinem Českých dukátů. Během let 2016 až 2035 vydáme na stříbrných medailích (autentických odražcích dukátových medailí) celkem čtyřicet českých králů a nejvýznamnějších královen.

Buďte u toho s námi. Vytvořte si hodnotnou sbírku mapující významnou epochu naší historie.

Stříbrné medaile vydáváme v limitovaném nákladu. Jedná se o autorský počin jednoho z nejvýznamnějších českých medailérů ak. soch. Zbyňka Fojtů. Medaile jsou číslované.

CO INSPIROVALO AUTORA MEDAILÍ ZBYŇKA FOJTŮ
Marie Terezie

Averz : Marie Terezie je zde zpodobněna ve středním věku, z tohoto období pochází také nejvíc jejích portrétů, v opisu je uvedeno jméno této císařovny. Inspiroval jsem se obrazem, na kterém je vladařka zachycena s jemným úsměvem. Podobizny z tohoto období jejího života patří k těm nejznámějším.

Reverz : U dukátu a dvoudukátu je zobrazena mince, která pochází z mincovní reformy Marie Terezie. Název této mince v českých zemích zlidověl do názvu „1 grešl“. Mince se svým výtvarným pojetím a jasnou modelací reliéfu asi nejlépe hodí do této řady dukátů. Pod tímto platidlem jsou v opisu umístěny letopočty 1717–2017.

Zato pětidukát a desetidukát mají na svých reverzních stranách půdorys části vojenské pevnosti Terezín. Kromě typického pravoúhlého rozvržení ulic tohoto pevnostního města zaujme monumentální systém hradeb, které z ptačího pohledu působí velmi výtvarně.

Plán pevnosti je bez zobrazení tzv. Malé pevnosti, kde za 2. světové války byly mučírny a vězení nacistického Německa. Právě proti agresivní politice rozpínavého Pruska byla tato pevnost postavena.

Ve spodní části dukátu jsou opět letopočty 1717 – 2017.

PODÍVEJTE SE TAKÉ NA GARANTY NAŠEHO PROJEKTU
collection text img
chcete se zeptat?
odběr newsletteru