v letošním roce si připomínáme 100. výročí první ražby tzv. svatováclavských dukátů, zřejmě nejvýznamnějšího počinu numismatické historie první republiky. Společnost České dukáty nejen svým názvem, ale hlavně svými produkty se po celou dobu své existence hrdě hlásí k odkazu svatováclavských dukátů a touto mimořádnou pamětní ražbou dává najevo svou úctu k odkazu našich předků.
Historie svatováclavských dukátů: Otcem myšlenky byl tehdejší ministr financí Alois Rašín. Důvodem ražby bylo zdůraznit záruku stálosti a stability naší měny. Dukáty měly sloužit a motivovat širší veřejnost k ukládání úspor do zlata a vytvářet tak první zlaté rezervy nového státu.
Averz u všech velikostí dukátů (1,2,5,10) je motiv stejný - dvouocasý lev ve skoku umístěný centrálně ve vrchní části. Největší plochu dukátu zaujímají linie, které mají dvojí význam. Kompozičně vytvářejí štít, ve kterém je umístěn heraldický lev, především jsou ale spojovacím výtvarným prvkem s rubovou stranou. Kompozice je doplněna textem ČESKÁ REPUBLIKA.
Reverz na 1 a 2 dukátech je ve vrchní části detail obličeje sv. Václava s knížecí čepicí. Kolem hlavy má svatozář - gloriolu, vytváří ji 3 kruhy, tento výtvarný prvek se stal inspirací pro všechny linie na obou stranách dukátů. U 5 a 10 dukátu je do tvaru štítu umístěna celá postava sv. Václava v knížecím rouchu, světec drží v pravé ruce praporec, v levé štít s přemyslovskou plamennou orlicí. Pro obě velikosti jsem zvolil zobrazení sochy sv. Václava v katedrále sv. Víta od Petra Parléře. Kompozice obsahuje text s letopočty 1923.