Sběratelský cyklus Na paměť českých králů a královen je unikátním počinem Českých dukátů. Během let 2016 až 2035 vydáme na dukátových medailích celkem čtyřicet českých králů a nejvýznamnějších královen.
Buďte u toho s námi. Vytvořte si hodnotnou sbírku mapující významnou epochu naší historie.
Dukátové medaile vydáváme v limitovaném nákladu. Jedná se o autorský počin jednoho z nejvýznamnějších českých medailérů ak. soch. Zbyňka Fojtů. Medaile jsou číslované.
Averz : U portrétu jsem vycházel ze sochy na Staroměstské mostecké věži, která patří k nejvěrohodnějším zobrazením Václava IV. Zajímavý je také portrét od Petra Parléře na triforiu svatovítské katedrály, ale tam je Václav zobrazený v mladém věku. Krále jsem vymodeloval s plnovousem (tak jak jej nosila většina panovníků té doby). Portrét je doplněn textem VÁCLAV IV.
Reverz : Tak jako u ostatních Lucemburků jsem pro dukát a dvoudukát vybral pečeť. Znázorněná pečeť patří ve vrcholné gotice k těm nejkrásnějším. Původně jsem chtěl použít pečeť z Dekretu kutnohorského, nakonec jsem ale zvolil pečeť z období, kdy byl Václav IV. na vrcholu své moci. Byl v té době nejen českým, ale i římským králem. Oba reverzy jsou doplněny letopočty 1419 – 2019.
U pětidukátu a desetidukátu jsem zkombinoval architekturu Vlašského dvora v Kutné Hoře a politickou událost – vydání Dekretu kutnohorského (zobrazena je úvodní iniciála a část textu). Václav IV. v Kutné Hoře rád pobýval a také zde učinil jedno z nejvýznamnějších politických rozhodnutí své vlády. Ve zmíněném dokumentu nově ustanovil poměr hlasů na Karlově univerzitě ve prospěch českého národa.