Sběratelský cyklus Na paměť českých králů a královen je unikátním počinem Českých dukátů. Během let 2016 až 2035 vydáme na stříbrných medailích (autentických odražcích dukátových medailí) celkem čtyřicet českých králů a nejvýznamnějších královen.
Buďte u toho s námi. Vytvořte si hodnotnou sbírku mapující významnou epochu naší historie.
Stříbrné medaile vydáváme v limitovaném nákladu. Jedná se o autorský počin jednoho z nejvýznamnějších českých medailérů ak. soch. Zbyňka Fojtů. Medaile jsou číslované.
Averz : Rudolf II. portrétován již mnohokrát, pro grafické návrhy a reliéf jsem vybral portrét od Hanse von Aachen, jednoho z nejvýznamnějších malířů pozdního manýrismu na dvoře císaře Rudolfa II. v Praze. Jeho portréty patří k tomu nejlepšímu, co v té době vzniklo. Snažil jsem se v reliéfu zachytit zvláštní výraz obličeje s charakteristickou fyziognomií - předsunutou dolní čelistí, mohutnými víčky atd. a typickým módním prvkem - manýristickým límcem a kloboukem.
Reverz : Za relativně dlouhé vlády Rudolfa II. bylo vyraženo mnoho různých typů mincí, pro reliéf dukátu a dvoudukátu jsem vybral minci - dukát vyražený v pražské mincovně. Zaujal mě postoj císaře, tzv. kontrapost s předsunutou nohou (figura nepůsobí strnule) a také umístění erbů českého a uherského království po stranách.
Hlavním kompozičním prvkem reverzu pětidukátu a desetidukátu je pohled na Pražský hrad s podhradím za Rudolfa II., dominantou je nedostavěná katedrála, především jižní věž s renezančním zakončením a tzv. matematická věž. Praha byla v té době sídlem mnoha učenců a umělců, byli to např. Tycho Brahe, Johannes Kepler a mnoho dalších, proto jsem kompozici doplnil astronomickými přístroji, které jsou v dolní části dukátu. I u těchto dukátů jsem začlenil do kompozice erby českého a uherského království.