x
Novinky

Výjimečné etue pro výjimečný sběratelský cyklus

Výjimečné etue pro výjimečný sběratelský cyklus

Jak jde dohromady švédská tradice a zručnost zlatých českých rukou? V malé knihárně nedaleko za Prahou dokazují, že velmi dobře. Tento příběh je fascinující stejně jako sběratelské etue na dukátové a stříbrné medaile z cyklu Na paměť českých králů a královen, které v knihárně vznikají. 

V roce 1902 založil knihař Knut Hässler ve Stockholmu malou knihárnu. V různých podobách vydržela v chodu více jak jedno století. V roce 2016 bylo veškeré její strojní vybavení přesunuto do České republiky. Ručních strojů a technologie malosériové špičkové výroby se chopily české ruce. Jeden z jejich unikátních výrobků představujeme právě v tomto článku.

Na začátku jsou vzorníky. Velké množství vzorníků. Z nich vybereme ten správný druh papíru s vlastnostmi a strukturou, které vyhovují našim požadavkům. Poté nastává fáze diskuze s konstrukčním oddělením. Řešíme obal po všech stránkách, od konstrukce a celkového designu, přes funkčnost, až po ty nejmenší detaily. Dostat myšlenku do reálně vyrobitelné podoby je běh na dlouhou trať. Do cíle této fáze se dostáváme v momentě, kdy do výroby předáváme prototyp etue. Výroba probíhá v malých sériích s vysokým podílem precizní ruční práce. Začíná se pevným lepenkovým korpusem, který je vyseknut a postaven do finálního tvaru. Korpus je ručně potažen speciálním papírem se strukturou hladké kůže. Papír použitý pro potah je pevný, neodírá se a nemění barvu. Etue tak vydrží jako nová po dlouhé roky.

Říká se, že detail dělá mistra. Unikátním detailem našich sběratelských etuí je knižní ořízka. Inspirovali jsme se výrobou starých reprezentativních publikací. Knihtiskaři je opatřovali natíranou ořízkou – hrany listů nabarvili například barvou s příměsí ryzího zlata či stříbra.

Výjimečné etue pro výjimečný sběratelský cyklus

My jsme takto ryzí zlatou (či stříbrnou) barvou natřeli hrany vrchního a spodního víka etue. Tím jsme dodali obalu punc exkluzivity, kterým se podle našich informací nemůže pochlubit žádný jiný obal v České republice. Jak to víme? Ruční stroj, na kterém ořízka vzniká, je u nás jediným svého druhu. Dalším krásným detailem je ražba na víku etue. Dost však bylo slov. Posuďte sami na přiložených fotografiích. Dodavatel, který pro nás výrobu sběratelských etují pro cyklus Na paměť českých králů a královen zajišťuje, je na ně právem hrdý. A my jsme hrdí, že jeho výrobky můžeme nabídnout právě Vám. Protože výjimečný sběratelský cyklus si zaslouží výjimečné etue.

zajímavosti a novinky
Přečtěte si
Další články
chcete se zeptat?
odběr newsletteru
yt-ico