x
Novinky

Vydali jsme třetí díl Kroniky první republiky věnovaný roku 1920

Vydali jsme třetí díl Kroniky první republiky věnovaný roku 1920

Vydání Kroniky první republiky 1920

K 102. výročí vzniku Československé republiky jsme vydali třetí díl unikátního projektu Kronika První republiky, který tvoří velkoformátová kniha ve zlatém nebo stříbrném provedení a sada čtyř dukátových medailí navržených špičkovými českými medailéry.

Autory knihy, tentokrát věnované roku 1920, jsou uznávaný spisovatel Pavel Kosatík (historická část věnující se událostem a dění uvedeného roku) a renomovaný odborník na emise peněz a bankovek Jaroslav Moravec.


Vydali jsme třetí díl Kroniky první republiky věnovaný roku 1920

Dopis zakladatele Českých dukátů a video ke křtu


Při této slavnostní příležitosti napsal zakladatel Českých dukátů pan Vladimír Olmr následující dopis:

Vážení přátelé, kamarádi, čtenáři, sběratelé, ale i milovníci historie a poctivého řemesla,
nebo chcete-li, Vážení patrioti.

Je středa 28. října 2020 státní svátek. Svátek, kterým si připomínáme 102. výročí od založení Československé republiky. Společné, svobodné republiky Čechů a Slováků.  

Znám mnoho milovníků historie, vášnivých čtenářů knih o tomto období, ale také nadšených sběratelů obyčejných i drahých předmětů, připomínající právě první republiku.
Já sám mezi ně patřím.

A právě proto se před třemi lety zrodil nápad na projekt „Kronika první republiky“. Projekt, který nemá v naší historii obdoby. Projekt kamarádů ze společnosti České dukáty a jejich přátel, spisovatele Pavla Kosatíka, numismatika Jaroslava Moravce, medailérů Zbyňka Fojtů, Vladimíra Oppla, Michala Vitanovského, Josefa Oplištila a dalších. Projekt, který trvá již tři roky a bude trvat celých 21 let, protože takřka 21 let trvala i naše první republika.

Poctivost, nadšení, řemeslnost a fortelnost všech, kteří se na tomto projektu podílejí, mě naplňuje nadšením. Nadšením nad tím, že vzniká něco, co budou všichni sběratelé a čtenáři tohoto cyklu, rádi a s hrdostí, předávat svým dětem a vnukům, aby tito předali tuto unikátní sbírku dalším a dalším generacím. Jsem o tom pevně přesvědčen.

Vždy, když, a věřte mi, si s velkou radostí a hrdostí, čtu nebo prohlížím první dva díly kroniky, říkám si, jaké by to bylo, kdyby nějaký můj dávný předek, podobnou sbírku v jeho době získal a já ji nyní mohl sám vlastnit. A následně předat do opatrování, ale také pro radost, mým vnukům Markovi a Prokopovi.

Píše se rok 2020. Rok, který není jednoduchý. Rok, ve kterém se potřebujeme navzájem víc než kdy jindy. Rok, kdy se mění pohled na hodnoty života a rok, který nás vystavuje mnoha zkouškám a těžkostem. Obtížím byli vystaveni i ti, kteří větším, či menším dílem přispěli k úspěchům první republiky. Republiky, na kterou jsme hrdi. Republiky, která si, i přes veškeré své těžkosti, vydobyla významné místo ve světě. Republiky, která měla pana prezidenta, ke kterému lidé právem, rádi a s úctou vzhlíželi….

Píše se rok 2020 a my nemůžeme třetí díl naší Kroniky pokřtít ve společností jejích sběratelů a přátel. Proto jsme si dovolili oslovit ty, kteří jí vytvořili, a zeptat se jich, co by rádi vzkázali Kronice 1920.

Je mi velkou ctí, že se s Vámi mohu podělit o netradiční křest naší kroniky a zároveň Vám představit naše přátele a mistry svého řemesla.

Vladimír Olmr
čtenář, sběratel, milovník historie a poctivého řemesla, patriot


zajímavosti a novinky
Přečtěte si
Další články
chcete se zeptat?
odběr newsletteru
yt-ico