x
Novinky

Veletrh Sběratel je za námi. Jaký byl letošní ročník?

Veletrh Sběratel je za námi. Jaký byl letošní ročník?

První zářijový víkend je každoročně svátkem pro všechny sběratele. Letošní mezinárodní veletrh Sběratel to jen potvrdil. Pouze datum bylo oproti loňsku posunuto o týden. To proto, aby se na veletrh dostali i ti, kteří se na přelomu srpna a září vraceli z posledních dovolených. Sběratelů se letos na letňanském výstavišti sešlo několik tisíc. V první linii je vítal stánek Českých dukátů. A měl rozhodně co nabídnout. Letos jsme ukázali dukáty Elišky Rejčky, které jsou novým přírůstkem do cyklu Dukátové ražby na paměť českých králů a královen, a také Kroniku první republiky, již připravujeme společně s největším tuzemským knižním vydavatelstvím Albatros Media.

Kromě Českých dukátů se mohli návštěvníci veletrhu zastavit u numismatických stánků s českými mincemi, českými medailemi, zahraničními mincemi, zahraničními medailemi, mincemi raženými v licenci cizích států, historickými mincemi, sběratelskými alby na mince a dalším sběratelským materiálem. Bylo toho požehnaně.

Na jednu stranu je skvělé, že si sběratel může vybrat z takové nabídky. Na stranu druhou vnímáme, že toho je na trhu opravdu hodně. A to klade zvýšené nároky na nás na všechny. Chceme se přeci v nabídce zorientovat a do svých sbírek si pořídit ty nejhodnotnější úlovky. „Jak na to“ bylo obsahem sobotní přednášky Lukáše Jokla, ředitele Českých dukátů, na konferenci Investor Prague Show. Konference byla již tradičně součástí veletrhu Sběratel.

Jak se tedy orientovat na trhu? Nejlépe s někým, komu důvěřujete. Rozhodně doporučujeme nechat si poradit od někoho, kdo dlouhodobě sbírá. Ideálně od někoho, s kým Vás pojí osobní vztahy více než ty obchodní (a kdo tedy není osobně zainteresován na tom, Vám něco prodat).

Veletrh Sběratel je za námi. Jaký byl letošní ročník?

Pokud nikoho takového nemáte, hledejte reference na dobré obchodníky. Zároveň se ale sami vzdělávejte, abyste dokázali odlišit dobrou nabídku od té špatné (k tomu Vám někdy bude stačit Google – o podvodných nabídkách pravidelně informují Česká národní banka nebo naše média).

A ten klíč k rozlišení dobré nabídky? Zkusíme ho stručně nastínit. Může jim být osoba emitenta. Ptejte se, jestli se jedná o důvěryhodnou firmu. Stojí za ní důvěryhodní lidé, působí konzistentně, produkuje kvalitu, ať už uměleckou, nebo řemeslnou? Tím se dostáváme k samotnému produktu, který, jak bylo naznačeno v předchozí větě, musí mít své kvality. Ty zajistí renomovaný medailér a ražebna či mincovna, zaměstnávající špičkové odborníky. Důležité je rovněž atraktivní téma a limitovaný náklad. Ten je vlastně podstatou všeho. Nízký náklad, který časem zmizí z pultů, totiž signalizuje, že je po produktu poptávka. A ta táhne cenu na sekundárním trhu vzhůru.

Výše uvedenými řádky by se dal v kostce shrnout náš příspěvek do konference. V Českých dukátech se snažíme všechny zmíněné parametry poctivě naplňovat. Jak se nám to daří, posuzujete Vy, naši vážení zákazníci. Přejeme Vám šťastnou ruku – ať Vaše sbírky vytrvale rostou na hodnotě.

zajímavosti a novinky
Přečtěte si
Další články
chcete se zeptat?
odběr newsletteru
yt-ico