x
Novinky

Představujeme dalšího panovníka - Jiřího z Poděbrad

Představujeme dalšího panovníka - Jiřího z Poděbrad

Dnes Vám chceme představit dalšího panovníka, k jehož významnému výročí vydáme další dukátové medaile z cyklu Na paměť českých králů a královen.

Tím panovníkem je Jiří z Poděbrad, jak se ostatně můžete přesvědčit i v emisním plánu.

Jiří z Poděbrad, vlastním jménem Jiřík z Kunštátu a Poděbrad (23. dubna 1420 - 22. března 1471, Praha), byl jediným českým králem, který nepocházel z panovnické dynastie. Jeho původ byl ve šlechtickém rodu pánů z Kunštátu.


Představujeme dalšího panovníka - Jiřího z Poděbrad

Volbu Jiřího z Poděbrad českým králem nádherně ukázal na svém známém obrazu Václav Brožik.

Jiřímu se přezdívalo “husitský král”. Už ve svých 14 letech se zúčastnil bitvy u Lipan na straně umírněných kališníků a katolíků. Původně byl hejtmanem boleslavského kraje, později vedl celé panské seskupení i kališnický tábor a stal se zemským správcem. Ve vládě nezletilého Ladislava Pohrobka si udržel výkonnou moc a usiloval o rovnováhu mezi katolickým a kališnickým panstvem.

Po smrti Ladislava Pohrobka, v roce 1458, byl zvolen českým králem. Stal se úspěšným a respektovaným panovníkem, ale jeho kralování nebylo jednoduché. Po celou dobu byl ve sporu s papežskou kurií, která vyžadovala, aby vedl boj s kacířskými husity. Jiří ale usiloval o opak.  Jeho cílem bylo přijetí basilejských kompaktát (přijímání podobojí) a o vytvoření středověkého “společenství národů” (obdoba dnešní OSN či EU). Tato převratná a svou dobu předbíhající myšlenka ale ignorovala papežskou moc a na tom také ztroskotala.

Prohlubující se nepřátelství mezi papežstvím a králem vyústilo v roce 1466. Papež uvrhl krále jako kacíře do klatby a vyhlásil proti němu křížovou výpravu. Jiří přišel o trůn i majetek. Toho využil uherský král Matyáš Korvín a postavil se do čela země. Jiří tak mohl vládnout pouze nad kališnickou částí Čech. Pochopil, že vlastní dynastii se mu nepodaří vybudovat, a tak královskou korunu nabídl polským Jagelloncům. Krátce na to, 22. března 1471 zemřel a byl pochován v královské hrobce v chrámu sv. Víta.

Zdroj: Wikipedie, Panovníci.cz

zajímavosti a novinky
Přečtěte si
Další články
chcete se zeptat?
odběr newsletteru
yt-ico