x
Novinky

Nová paměťovka G. J. Mendela je vydána!

Nová paměťovka G. J. Mendela je vydána!

ČESKÉ DUKÁTY přichází s další „paměťovkou“, tedy pamětním tiskem ve formě bankovky. Po Václavu Havlovi a Jaromíru Jágrovi novou paměťovku tentokrát zdobí portrét zakladatele genetiky Gregora Johanna Mendela.

Paměťovka vychází u příležitosti 200 let od narození tohoto přírodovědce a augustiniánského opata. Oficiálně představena bude během oslav v Brně, kde se chystá řada událostí připomínajících tuto osobnost. Už teď lze ale na webu 200mendel.cz paměťovku objednávat.

Emise je 500 ks v pěti sériích, celkem tedy 2 500 ks. Objednat si tak můžete i po jedné paměťovce z každé série a mít stejné číslo.

Nová paměťovka G. J. Mendela je vydána!

Tisk paměťovky zajišťuje ve spolupráci s tiskárnou Impéria Státní tiskárna cenin. Vydavatelem je společnost ČESKÉ DUKÁTY, která chystá na každý rok minimálně jeden obdobný tisk k poctě výrazných osobností českých dějin.

Jak je již zvykem, i tentokrát jde o výtvarně zajímavý a hodnotný počin. Autorem výtvarného návrhu, liniových kreseb a ocelorytiny portrétu Mendela je akademický malíř Rudolf Cigánik. Digitální zpracování měl na starost Stanislav Trokšiar.

Lícové straně tisku o rozměrech 194x85 mm dominuje portrét Gregora Johanna Mendela. Vědce, který formuloval základní zákony dědičnosti považované za největší objev v biologii za posledních 500 let. Paměťovka pracuje s motivy podstatnými pro jeho život a průkopnickou práci. Tou je jeho studie Pokusy s rostlinnými hybridy z roku 1865, jejíž rukopis vlastní brněnské augustiniánské opatství. Část faksimile je vyryta na horní straně tisku.

Na rubu výrazně vystupuje do popředí bazilika Nanebevzetí P. Marie, součást brněnského augustiniánského opatství, která stojí na místě nejstaršího kostela na Starém Brně. Celý půdorys kláštera, v němž se J. G. Mendel roku 1843 stal novicem a později opatem, najdeme vlevo nahoře.
Řád Franze Josepha III. třídy (hodnost komtur), jehož vyobrazení půdorys částečně překrývá, byl Gregoru Mendelovi udělen roku 1872 za zásluhy o vědecké poznání.

zajímavosti a novinky
Přečtěte si
Další články
chcete se zeptat?
odběr newsletteru
yt-ico