x
Novinky

Kronika první republiky bodovala v anketě Nejkrásnější kniha

Kronika první republiky bodovala v anketě Nejkrásnější kniha

Na včerejším vyhlášení ankety Nejkrásnější kniha, kterou organizuje Ministerstvo kultury a Památník národního písemnictví, obdržela Kronika první republiky – Díl třetí, rok 1920, cenu Svazu polygrafických podnikatelů.

Technickou komisi zaujalo „velmi kvalitní knihařské zpracování pouzdra na knihu s plátěným hřbetem, potištěným papírovým potahem a výlepem. Zaujal také atypický formát 320 × 350 mm.“Kronika první republiky bodovala v anketě Nejkrásnější kniha

Neobvyklá kniha, jíž dal grafickou podobu Tomáš Cikán, je rozdělena na část historickou a numizmatickou. Na publikaci autorů Pavla Kosatíka a Jaroslava Moravce vydanou společností České dukáty byla použita vazba V7 (tj. kombinovaný potah). Část historická je vytištěna na bezdřevém ofsetovém papíře a část numizmatická na bezdřevém bílém ofsetovém papíře.

Výzvou pro knihařské zpracování byla numismatická část, kde je vložená série vydaných dukátových medailí, a to do přesně vylepeného prostoru pro uložení etuje. Komise v tomto případě ocenila „klasickou knihu v bezchybném tiskovém i knihařském zpracování“ cenami, které putují tiskárně Typodesign s.r.o., knihařství Vladimír Rak za vazbu a SICOPRINTu za sítotisk.

Ceny za Nejkrásnější české knihy roku 2020 byly vyhlášeny a slavnostně předány v Centru architektury a městského plánování v Praze (CAMP). V soutěži o nejlepší knižní design je hodnoceno grafické, ilustrační a polygrafické zpracování knih vydaných v českých nakladatelstvích a vytištěných v českých tiskárnách vždy za poslední kalendářní rok.
Letos odborná porota vybírala z celkem 323 přihlášených knih, nominaci proměnilo 31 z nich. Vítěznou kolekci si návštěvníci mohou prohlédnout na výstavě v čítárně CAMP do neděle 12. září.

zajímavosti a novinky
Přečtěte si
Další články
chcete se zeptat?
odběr newsletteru
yt-ico