x
Novinky

Křest druhého dílu Kroniky první republiky 1919 v prostorách České národní banky

Křest druhého dílu Kroniky první republiky 1919 v prostorách České národní banky

V pondělní podvečer 2.prosince se konala mimořádná akce – křest již druhého dílu Kroniky první republiky, který vychází ve spolupráci nakladatelství Albatros a Českých dukátů.

Akce se uskutečnila ve stálé expozici České národní banky nazvané "Lidé a peníze", kde je mimo jiné vystavena "Stomilionová zlatá mince", kterou ČNB nechala vyrobit k letošnímu 100. výročí zavedení česko-slovenské koruny. Jde o minci z ryzího zlata s průměrem 53,5 cm a o váze 130 kg.

Jsme velmi rádi, že o této výjimečné události informovala na svém webu i samotná ČNB, článek včetně zajímavých fotek si můžete prohlédnou zde.Křest druhého dílu Kroniky první republiky 1919 v prostorách České národní banky

Na fotce u přípitku jsou kromě autorů Pavla Kosatíka a Jaroslava Moravce také zástupci Albatrosu a Českých dukátů, autorka předmluvy Věra Němečková a Zdena Harcubová pronášející přípitek.

Po prvním díle Kroniky První republiky, věnovaném roku 1918, následuje druhý díl mapující rok 1919. Tento dramatický rok historie České republiky popsal jeden ze dvou autorů Pavel Kosatík (druhým autorem je Jaroslav Moravec) následovně: „Měl to být první rok nového letopočtu. Národ, který získal samostatnost, jím měl konečně vstoupit do nové, slavné, navíc republikánské éry. Stalo se ale něco jiného. Rok 1919 se stal rokem krize.“

Stejně tak jako první, tak i druhý díl je bohatý na vyobrazení velkého množství numismatického materiálu, zčásti unikátního i ještě nepublikovaného. Vychází opět v limitované sérii ve zlatém a stříbrném provedení, v kombinaci knihy a medailí.

Křest druhého dílu Kroniky první republiky 1919 v prostorách České národní banky

Na vzniku medailí se podíleli akademický sochař a medailér Zbyněk Fojtů, sochař a medailér Josef Oplištil, sklářský výtvarník a medailér světového významu Jiří Harcuba a mladí medailéři Petra Brodská a Asamat Baltaev.


zajímavosti a novinky
Přečtěte si
Další články
chcete se zeptat?
odběr newsletteru