x
Novinky

Karel IV., zbožný král, kterému byl i meč vlastní

Karel IV., zbožný král, kterému byl i meč vlastní

Karel IV.

(14. května 1316, Praha - 29. listopadu 1378, Praha, dukáty na jeho počest jsme vydali v roce 2016)
Je považován za největší osobnost v českých dějinách. Karlova univerzita, Karlův most nebo Karlštejn - to jsou díla, která postavil a nesou jeho jméno. I přesto, že byl pokřtěný jako Václav.
Karel IV., zbožný král, kterému byl i meč vlastní

První svatba v sedmi letech

Český a římsko-německý král a císař Svaté říše římské se narodil Elišce Přemyslovně a jejímu muži, králi Janu Lucemburskému. Jméno Karel přijal až v sedmi letech, při biřmování ve Francii, kde byl vychováván u královského dvora. Ve stejném věku si dokonce vzal svoji první ženu Blanku z Valois. Obě děti ale žily rozděleně, Blanka v Lucemburku a Karel v Paříži.

Mimořádně inteligentní a vzdělaný

Ve Francii se Karlovi dostalo toho nejlepšího vzdělání. Byl na svou dobu velmi inteligentní. Učil se číst a psát, mluvil plynně česky, francouzsky, italsky, latinsky i německy a vzdělával se také v základech scholastické teologie. Rodinné vztahy pro něj ale nebyly příliš radostné. Jeho otec v něm viděl konkurenta v panování. Karla odtrhnul od jeho matky a na 4 roky zavřel na hradě Křivoklát. Na výchovu do Francie ho vyslal už v 6 letech a když se po sedmi letech Karel vrátil, byla jeho matka po smrti.

Pasování na rytíře a účast v bitvách

V 16 letech byl Karel pasován na rytíře a i když je považován za zbožného panovníka, s mečem to vážně uměl a ne vždy řešil spory mírovou cestou. Bojoval v severní Itálii, účastnil se 3 křížových výprav do Litvy, bitvy u Kresčaku a několikrát se i vydal s vojskem proti zbojnému Mikuláši z Potštejna. Po návratu do Prahy, ve svých 18 letech, se hned začal činit. I když zatím nebyl králem (korunován na českého krále byl v roce 1347), díky své inteligenci tak působil a konal.

Největší rozkvět v našich dějinách

Praha v době panování Karla IV. patřila k největším městům Evropy. Nechal opravit Pražský hrad, přebudovat katedrálu sv. Víta, postavil Karlův most i první univerzitu severně od Alp. Sám vyprojektoval a založil Nové Město Pražské, hrad Kašperk, Radyně a Karlštejn. Nechal také zhotovit Svatováclavskou korunovační korunu. A nejen v Praze se Karel činil, vděčíme mu i za vybudování Máchova jezera nebo Karlových Varů.

Čtyři manželky a záletnická povaha

Karel měl za svůj život celkem čtyři manželky. Po brzké smrti Blanky z Valois se oženil s Annou Falckou, která ale také velmi brzy zemřela. Svou největší lásku Annu Svídnickou si vzal hned poté, ale ta bohužel nepřežila porod jejich třetího potomka. Poslední ženou mu byla Eliška Pomořanská.
Karel byl pro ženy přímo magnetem. Nejen jeho statná postava, ale i inteligence a spravedlnost přitahovala opačné pohlaví a on se pozornosti nebránil. Říká se, že za svou záletnickou povahu dostal i pokárání od papeže.

Osudným se Karlovi IV. stala zlomenina krčku levé nohy. Po dlouhé době na lůžku onemocněl zápalem plic a 29. listopadu 1378 zemřel. Jeho ostatky byly uloženy do královské hrobky chrámu sv. Víta.

Karel IV. na medailích Českých dukátů

České dukáty vydaly medaile na počest Karla IV. v roce 2016 a speciální dárkový set v roce 2020.


Doporučujeme
Karel IV.
Karel IV.
zobrazit dukát
zajímavosti a novinky
Přečtěte si
Další články
chcete se zeptat?
odběr newsletteru
yt-ico