x
Novinky

Dnes slavíme výročí 600 let od narození českého krále Jiřího z Poděbrad

Dnes slavíme výročí 600 let od narození českého krále Jiřího z Poděbrad

23. dubna 1420, tedy před rovnými 600 lety se narodil Jiří z Poděbrad. Vlastním jménem Jiřík z Kunštátu a Poděbrad, přezdívaný „husitský král“.

„… člověk postavy krátké, těla čtverhranného, pleti bílé, očí jiskřivých, mravů líbezných, nakažený husitstvím, ale jinak muž spravedlivý a šlechetný…“ , jak ho popsal Papež Pius II.

České dukáty tohoto oblíbeného krále připomenou na zlatých a stříbrných mincích. Jeho autorem je akademický sochař, výtvarník a úspěšný medailér Zbyněk Fojtů.

Dnes slavíme výročí 600 let od narození českého krále Jiřího z Poděbrad

Nová dukátová medaile s motivem Jiřího z Poděbrad, jejíž ražbu právě připravujeme, bude dalším přírůstkem cyklu Na paměť českých králů a královen, jehož emisní plán si můžete prohlédnout zde a zde jsou již vydané medaile panovníků (Karel IV., Vladislav II. Jagellonský, František Josef I., Marie Terezie, Zikmund Lucemburský, Eliška Rejčka, Matyáš II. Habsburský a Václav IV.).

Jako vždy půde o limitované edice s nízkým počtem vydaných kusů, čímž se odlišujeme od většiny běžných ražeb jiných vydavatelů.

Na fotografiích si prohlédněte sádrový model nové medaile a jejího autora Zbyňka Fojtů, který je dvorním autorem cyklu Na paměť českých králů a královen.

Co je dále známo o Jiřím z Poděbrad?

Jako jediný z českých králů nepocházel z panovnické dynastie, ale byl zvolen panskou šlechtou. Už jako 14letý se účastnil bitvy u Lipan a velice brzy na to se začal politicky angažovat.

Dnes slavíme výročí 600 let od narození českého krále Jiřího z Poděbrad
Byl hejtmanem Boleslavského kraje, vedl kališnický tábor, roku 1448 se zmocnil Prahy, poté města Tábor a následně se stal zemským správcem. V roce 1458 byl zvolen českým králem.


Stal se skvělým panovníkem, který předběhl svou dobu. Nejen, že se snažil o náboženskou toleranci v přijímání podobojí, usiloval i o vytvoření středověkého “společenství národů”, což byla obdoba dnešní OSN či EU. Vládl více jak deset let a až do své smrti v roce 1471 ze svého přesvědčení neustoupil. Za svůj život měl Jiří dvě ženy, Kunhutu ze Šternberka a Johanu z Rožmitálu. S oběma měl dohromady 12 dětí.

Další informace najdete i v tomto článku.

Zdroj: Wikipedie, Panovníci.cz

zajímavosti a novinky
Přečtěte si
Další články
chcete se zeptat?
odběr newsletteru
yt-ico