x
Novinky

Aboriginec - první ražba nové autorské edice Českých dukátů

Aboriginec - první ražba nové autorské edice Českých dukátů

Českým dukátům se díky dlouhodobé spolupráci a vybudované důvěře podařilo připravit exkluzivní novinku - rozšíření nabídky ražeb o unikátní autorské projekty nejvýznamnějších českých mistrů medailérů.

První medailí, která byla vyražena, je Aboriginec podle návrhu Vladimíra Oppla. Medaile byla představena na veletrhu Sběratel, který se konal 10. a 11. 9. 2021.
V případě zájmu o nezávaznou rezervaci medaile kontaktujte Stanislava Olmra.

Jelikož je historie Aboriginců velice zajímavá, připravili jsme její představení v textu níže.



Aboriginec - první ražba nové autorské edice Českých dukátů

Původní obyvatelé Austrálie o kterých se dosud vedou spory

Austrálci, známí spíše jako Aboriginci, jsou původní obyvatelé Austrálie, kteří přišli přes Asii v době, kdy Malajsie a Nová Guinea tvořily pevninský most. Mylně si kapitán James Cook v roce 1770 při objevení Austrálie myslel, že je země neobydlená, historie Aboriginců sahá do doby před 60 000 lety. Byli převážně kočovným národem, který se stěhoval za dostatkem zvěře a zralých plodů. 

Kočovné kmeny, kterých s přílivem osadníků ubývalo

Počet původních obyvatel mohl být až jeden milion, ale kočovné kmeny mezi sebou často válčily a vyhrazovaly si kmenová území. V rámci britské kolonizace zemřelo až 250 000 původních obyvatel, nejen v důsledku nově přinesených nemocí, jako jsou neštovice, spalničky nebo tuberkulóza, ale i přímým útokem osadníků. Nově přijíždějící nepovažovali domorodce za lidi a vraždili je ze strachu, že ohrozí jejich život. V roce 1930 činila australská populace 70 000 lidí, dnes jejich počet přesahuje 400 000.

Žili ve velkém spojení s přírodou a spiritualitou

Austrálci se pohybovali po celém kontinentu kromě nehostinné pouštní oblasti ve vnitrozemí. Vytvořili téměř pět set kmenů, které hovořili až dvěma sty nářečími, jež měla stejný základ, ale mezi sebou nebyla srozumitelná. Aboriginci žili bohatým spirituálním životem ve velkém spojení s přírodou, stavěli si přístřešky z bláta, kůry nebo větví a jejich jídelníček tvořili převážně larvy, brouci, plody, semena, ale také ještěrky, želvy nebo klokani. Jejich zvyky a tradice pochází z doby “Dreamtime”, kdy dle mýtů a pověstí na Zemi žili duchové i lidé a božstva vytvářela krajinu, flóru a faunu. Díky svým rituálům a obřadům se Aboriginci ponoří do snění, což je pro ně doba na počátku času, kdy neexistoval život. Nejde o náboženství, jak ho známe, snění dodává energii, která přinese déšť, regeneruje rostliny, zvířata i lidi.

Zanechali bohaté skalní umění, bumerang i didgerido

S Aboriginci jsou také spjaté nejstarší památky skalního umění na světě. V jejich malbách a rytinách, které jsou rozeseté téměř po celém území, zobrazovali svůj každodenní život nebo náboženské rituály, které tvořily velkou náplň jejich života. Každá barva jejich malby měla svůj význam. Používali čtyři základní barvy - bílou pro starost a bolest, černou pro pomstu a smrt, žlutou pro hněv a agresivitu, červenou pro radost a lásku. Austrálci jsou také známí jako vynálezci bumerangu a nejstaršího dechového nástroje, didgerida, který vyráběli z bambusového dřeva.

zajímavosti a novinky
Přečtěte si
Další články
chcete se zeptat?
odběr newsletteru
yt-ico