x
Spolupracovníci - Medailéři

ak. malíř Vladimír Pavlica

ak. malíř Vladimír Pavlica

“Dávám si stále náročnější úkoly.”

Jméno Vladimír Pavlica bezpochyby patří mezi špičky české medailérské scény. Studoval Střední uměleckoprůmyslovou školu sklářskou v Železném Brodě, ze které po roce přestoupil na obchodní školu s oborem aranžér s praxí v Módním domě Ostravica. Ve 30 letech nastoupil na UMPRUM do ateliéru užité grafiky a plakátu. Dlouhá léta se věnoval propagační a užité grafice, až anonymní soutěž vyhlášená ČNB v roce 2012 ho dostala zpět na medailérskou dráhu.

Pro České dukáty navrh nádherný desetidukát se zakladateli Československa - T. G. Masarykem, Edvardem Benešem a M. R. Štefánikem, který je součástí Kroniky první republiky 1918.ak. malíř Vladimír Pavlica

První mince při studiu VŠ a pak pauza 33 let

Vladimír Pavlica svou první pamětní minci realizoval už ve třetím ročníku vysoké školy, kdy vyhrál jeho návrh v soutěži vyhlášené ČNB. I přes tento úspěch ale pověsil medailérský obor na 33 let na hřebík a vydal se cestou grafiky a propagace. Když dokončil vojenskou službu, stal se grafikem v ústřední propagaci Nové huti v Kunčicích a od roku 1969 byl vedoucím propagace v podniku Metasport. V roce 1973 začal pracovat na “volné noze” a po absolvování UMPRUM působil jako externí učitel kresby na pedagogické fakultě. Po revoluci se zabýval hlavně tvorbou plakátů, prospektů, knižních přebalů a katalogů pro Ministerstvo kultury, výstaviště Černá louka nebo pro Galerii výtvarného umění.

Inzerát v novinách ho vrátil k medailérství

A jak se Vladimír Pavlica dostal znovu k medailérství? Může za to inzerát v novinách v roce 2012. Česká národní banka tehdy vyhlásila anonymní soutěž na vytvoření mince. Vladimír se soutěže zúčastnil a získal za svůj návrh první ocenění. A tak se rozjela nová cesta jeho kariéry. Od té doby se pravidelně účastní soutěží pro Českou i Slovenskou národní banku a stal se oceňovaným a vyhledávaným medailérem. Podle jeho návrhů bylo realizováno pět českých a tři slovenské pamětní mince. V roce 2015 dokonce Česká mincovna vydala sadu dvou stříbrných medailí jako poctu k jeho jménu.

ak. malíř Vladimír Pavlica

Vladimír Pavlica je autorem mincí i pamětních medailí

Vladimír Pavlica je autorem například pamětních medailí pro města Frýdek-Místek nebo Ostrava. Je podepsaný také pod pamětními zlatými stoeurovými mincemi k 275. výročí bratislavské korunovace císařovny Marie Terezie nebo oběžné dvoueurové mince, která byla vydána do platebního oběhu v nákladu milionů kusů. Vytvořil i návrh pamětní mince ke vzniku Československa. Sám je ze svých prací hrdý na desetitisícové pamětní mince k připomenutí příchodu věrozvěstů Konstantina a Metoděje z roku 2013 nebo zlatou medaili pro Kroniku první republiky 1918 vydanou Českými dukáty ke stému výročí vzniku Československa v roce 2018.

Profese grafika a medailéra se nevylučují, naopak

I když se Vladimír Pavlica věnoval většinu svého života grafice, určitě ho to v jeho roli medailéra neochudilo. Naopak. Tyto dvě profese se snaží vzájemně propojovat. Jako medailér čerpá z letitých zkušeností v grafickém oboru a obráceně. Jak sám říká, “Řeším-li složité kompozice třeba s písmem, tak použiji štoček, protože reliéf nesmí překročit 1,8 milimetrů a okraj mince.” Možná právě jeho know-how nabyté různými profesemi, které umí správně využít, z něj dělá osobitého a jedinečného výtvarníka.

Motivací je pro něj trvalost výrobků

Vladimír Pavlica se netají tím, že právě anonymní soutěže mu dávají možnost srovnávat svou tvorbu s mladšími autory a tím se posouvat dopředu. Největší motivací je pro něj ale dlouhodobá hodnota mincí a medailí. Ve srovnání s grafickou tvorbou, jejíž životnost je velmi krátkodobá, cítí, že prací v oboru medailérství se může podílet na vytváření národní a kulturní historie.

Příklady realizovaných návrhů mincí

v roce 2014 - zlatá mince v nominální hodnotě 200 Kč, 450. výročí narození Kryštofa Haranta
v roce 2015 - stříbrná mince v nominální hodnotě 200 Kč, 100. výročí rozluštění chetitštiny Bedřichem Hrozným
v roce 2016 - mince v nominální hodnotě 2 €, první předsednictví SR v Radě Evropy
v roce 2016 - zlatá mince v nominální hodnotě 100 €, 275. výročí korunovace Marie Terezie
v roce 2016 - stříbrná mince v nominální hodnotě 10 €, první předsednictví SR v Radě EU
v roce 2018 - zlatý desetidukát pro Kroniku první republiky 1918


zajímavosti a novinky
Přečtěte si
Další články
chcete se zeptat?
odběr newsletteru
yt-ico