x
Spolupracovníci - Medailéři

Petra Brodská, DiS.

Petra Brodská, DiS.

“V mincovní oblasti je ruční podíl práce nesmírně důležitý.”

Talentovaná medailérka Petra Brodská se na cestu do světa medailí vydala na popud svého učitele modelování na střední škole. A určitě není čeho litovat. Dnes patří mezi vyhledávané autorky a je jednou z důležitých postav České mincovny. Kromě práce na svých autorských návrzích se totiž také věnuje procesu, kdy se sádrový model mince převádí na raznici.

Pro České dukáty a Kroniku první republiky v roce 2019 navrhla averz zlatého pětidukátu, na jehož reverzu je návrh legendárního medailéra Jiřího Harcuby. Motivem je Alois Rašín, jeden ze zakladatelů a první ministr financí Československa.

Petra Brodská, DiS.

Práce pod mikroskopy se čtyřicetinásobným zvětšením

Součástí její práce je převedení sádrového modelu do digitální podoby pomocí laserového skeneru, v počítači pak upravuje velikost výrobku, retušuje nedostatky nebo upravuje výšky reliéfu. Zkrátka vše, aby byla mince či medaile po technické stránce vyrobitelná. Tím to ale nekončí. Následuje programování obráběcích drah a pak samotné obrábění originálu na speciální frézce. Což není jen tak, nástroje k obrábění jsou velké asi jako silnější vlas, a tak je musí brousit a kontrolovat pod mikroskopy, které mají až čtyřicetinásobné zvětšení.

Vlastní osobité návrhy

Ani se svými autorskými pracemi neusíná Petra Brodská na vavřínech. Mezi její díla patří například zlatá čtvrtuncová medaile s Petřínskou rozhlednou z roku 2017 nebo první pamětní mince pro Jablonec nad Nisou, jejíž reverzní stranu zdobí jablonecký kostel Povýšení svatého Kříže. Stejně tak zlatá investiční mince Pražské jezulátko je z dílny Petry Brodské. Tento uctívaný náboženský symbol vystihla motivem sošky žehnajícího děťátka s korunkou a propracovanými šaty.

Petra Brodská, DiS.

Nesmíme opomenout ani její práci na sadě čtyř zlatých mincí k připomenutí prvního výročí požáru pařížské katedrály Notre-Dame, vydané v roce 2020. Na reverzních stranách mincí představila nejen tuto nejkrásnější francouzskou gotickou stavbu, ale i její proslulé zvony a významné osobnosti, které jsou s ní spojené - Napoleona Bonaparte a Johanku z Arku.

Na práci se jí líbí umělecká i technologická role

Vedle své vlastní tvorby dala Petra Brodská možnost vzniknout spoustě mincí podle návrhů externích výtvarníků, se kterými  spolupracuje Česká mincovna. V roce 2018 se také podílela na tvorbě čtyř stříbrných ražeb k 90. výročí narození a 5. výročí úmrtí akademického sochaře Jiřího Harcuby, které vytvořila podle originálních modelů zapůjčených ČNB. Na první je vyobrazena replika socialistické pětikoruny z roku 1966 a na dalších jsou Harcubovy nerealizované soutěžní návrhy mincí s nominálními hodnotami 1 a 2 Kčs.

A co se Petře na práci v mincovně líbí? To, že není jednotvárná a obsahuje jak uměleckou, tak technologickou část. Má díky tomu na výrobky výtvarný i programátorský pohled a jak sama říká, je možné ztvárnit celý návrh pomocí počítače, ale pak mu bude chybět ta pravá umělecká hodnota.

Příklady realizovaných návrhů mincí a medailí:

v roce 2017 - zlatá čtvrtuncová medaile, Petřínská rozhledna
v roce 2017 - zlatá mince v nominální hodnotě 5 NZD, Kostel Povýšení svatého Kříže
v roce 2019 - zlatá investiční mince v nominální hodnotě 250 NZD, Pražské jezulátko
v roce 2019 - zlatá ražba pětidukátu pro Kroniku první republiky 1919
v roce 2020 - sada čtyř zlatých mincí v nominální hodnotě 10 NZD, Katedrála Notre-Dame v Paříži





zajímavosti a novinky
Přečtěte si
Další články
chcete se zeptat?
odběr newsletteru
yt-ico