“V mincovní oblasti je ruční podíl práce nesmírně důležitý.”
Talentovaná medailérka Petra Brodská se na cestu do světa medailí vydala na popud svého učitele modelování na střední škole. A určitě není čeho litovat. Dnes patří mezi vyhledávané autorky a je jednou z důležitých postav České mincovny. Kromě práce na svých autorských návrzích se totiž také věnuje procesu, kdy se sádrový model mince převádí na raznici.
Pro České dukáty a Kroniku první republiky v roce 2019 navrhla averz zlatého pětidukátu, na jehož reverzu je návrh legendárního medailéra Jiřího Harcuby. Motivem je Alois Rašín, jeden ze zakladatelů a první ministr financí Československa.
Součástí její práce je převedení sádrového modelu do digitální podoby pomocí laserového skeneru, v počítači pak upravuje velikost výrobku, retušuje nedostatky nebo upravuje výšky reliéfu. Zkrátka vše, aby byla mince či medaile po technické stránce vyrobitelná. Tím to ale nekončí. Následuje programování obráběcích drah a pak samotné obrábění originálu na speciální frézce. Což není jen tak, nástroje k obrábění jsou velké asi jako silnější vlas, a tak je musí brousit a kontrolovat pod mikroskopy, které mají až čtyřicetinásobné zvětšení.
Ani se svými autorskými pracemi neusíná Petra Brodská na vavřínech. Mezi její díla patří například zlatá čtvrtuncová medaile s Petřínskou rozhlednou z roku 2017 nebo první pamětní mince pro Jablonec nad Nisou, jejíž reverzní stranu zdobí jablonecký kostel Povýšení svatého Kříže. Stejně tak zlatá investiční mince Pražské jezulátko je z dílny Petry Brodské. Tento uctívaný náboženský symbol vystihla motivem sošky žehnajícího děťátka s korunkou a propracovanými šaty.
Nesmíme opomenout ani její práci na sadě čtyř zlatých mincí k připomenutí prvního výročí požáru pařížské katedrály Notre-Dame, vydané v roce 2020. Na reverzních stranách mincí představila nejen tuto nejkrásnější francouzskou gotickou stavbu, ale i její proslulé zvony a významné osobnosti, které jsou s ní spojené - Napoleona Bonaparte a Johanku z Arku.
Vedle své vlastní tvorby dala Petra Brodská možnost vzniknout spoustě mincí podle návrhů externích výtvarníků, se kterými spolupracuje Česká mincovna. V roce 2018 se také podílela na tvorbě čtyř stříbrných ražeb k 90. výročí narození a 5. výročí úmrtí akademického sochaře Jiřího Harcuby, které vytvořila podle originálních modelů zapůjčených ČNB. Na první je vyobrazena replika socialistické pětikoruny z roku 1966 a na dalších jsou Harcubovy nerealizované soutěžní návrhy mincí s nominálními hodnotami 1 a 2 Kčs.
A co se Petře na práci v mincovně líbí? To, že není jednotvárná a obsahuje jak uměleckou, tak technologickou část. Má díky tomu na výrobky výtvarný i programátorský pohled a jak sama říká, je možné ztvárnit celý návrh pomocí počítače, ale pak mu bude chybět ta pravá umělecká hodnota.
v roce 2017 - zlatá čtvrtuncová medaile, Petřínská rozhledna
v roce 2017 - zlatá mince v nominální hodnotě 5 NZD, Kostel Povýšení svatého Kříže
v roce 2019 - zlatá investiční mince v nominální hodnotě 250 NZD, Pražské jezulátko
v roce 2019 - zlatá ražba pětidukátu pro Kroniku první republiky 1919
v roce 2020 - sada čtyř zlatých mincí v nominální hodnotě 10 NZD, Katedrála Notre-Dame v Paříži