x
Spolupracovníci - Medailéři

MgA. Josef Oplištil

MgA. Josef Oplištil

“Není malých témat, jde o to, zpracovat každé co nejlépe.”

Josef Oplištil je zástupcem mladé generace českých tvůrců pamětních medailí a mincí. Vystudoval uměleckou průmyslovku v Jablonci nad Nisou a poté figurální sochařství na pražské AVU. Po škole se vrátil do Jablonce, kde je vedoucím ateliéru a zástupcem ředitele na VOŠ se zaměřením na raženou medaili a minci. Je autorem například pamětních zlatých mincí s motivy hradů Buchlov a Bouzov v nominální hodnotě 5 tisíc Kč.

Pro České dukáty zpracoval v roce 2019 dvoudukát na téma schválení záborového zákona z roku 1919. Na averzu je zobrazen prozatímní státní znak, na reverzu motiv ke schválení záborového zákona.

MgA. Josef Oplištil

Druhou ražbou Českých dukátů podle jeho originálního návrhu byl zlatý dvoudukát na téma  vymezení hranic Československa v roce 1920. Na rubové straně je v návrhu zachycena česko-moravsko-slezská část, na lícní straně je zastoupena slovensko-podkarpatská část. Jednotlivé heraldické figury jsou inspirované zemskými znaky na prvorepublikových mincích.

Touha vymanit se ze zajetých kolejí

Josef Oplištil pochází z malého města s vesnickou atmosférou, což může být jeden z faktorů, které ho motivovaly ke studiu a zažehly v něm touhu po “více intelektuální” práci. Velká část jeho okolí se živila zemědělstvím a on měl tuto cestu následovat. Cítil ale, že nekonečný kruh orby, setí a sklizně není to, po čem touží a jak sám říká, “Vůbec mi to nepřišlo přitažlivé. Chtěl jsem z toho ven.” A tak se stalo.

MgA. Josef Oplištil

Lekce u Václava Zemana a cesta k profesionalitě

Už na základní škole ve Skutči přičichl k výtvarnému umění. Poté, co ho na dni otevřených dveří uchvátila jablonecká průmyslovka, začal chodit na lekce kreslení k akademickému malíři Václavu Zemanovi. Ten jeho umělecký talent podpořil a dále rozvíjel. Později při studiu v Jablonci a na pražské AVU dostal další průpravu od pedagogů jako jsou Jiří Dostál, Jan Hendrych nebo Milada Othová, kteří ho posunuli na profesionální úroveň.

První mince a účast na soutěžích

Josef Oplištil se začal účastnit soutěží už v prvním ročníku studia VOŠ v Jablonci. Se svým kamarádem Vojtěchem Dostálem vytvořili návrh medaile k 400. letům udělení erbu sklářskému rodu Wanderů. Nakonec vyhrál rub Josefa Oplištila a líc Vojty Dostála. Byla to jejich první realizace i finanční odměna.

Nyní už je Josef Oplištil na soutěžích vypisovaných ČNB pravidelným účastníkem. Mezi jeho známé práce patří například zlatá pamětní mince Zámek Kačina nebo stříbrný medailon k výročí narození herečky Nataši Gollové. V roce 2018 realizoval čtyřdílnou minisérii věnovanou letopočtům 1918, 1938, 1948 a 1968, na kterých vyobrazil měnícího se českého lva a následující rok navrhnul zlaté pamětní mince ke 100. výročí zavedení československé měny.

Prvním kritikem práce je manželka

A jaký je přístup Josefa Oplištila k tvorbě? “Jakékoliv téma nabízí šanci na vznik hodnotové realizace.”, vysvětluje svůj postoj k medailérství. Prvotní je vždy nápad a hledání možností jeho adekvátního ztvárnění, což často vyžaduje dlouhé načítání historických materiálů a hledání kontextů dané doby. Prvním kritikem práce známého medailéra je vždy manželka Lucie, která už se v celém procesu realizace návrhu orientuje. “Výraz její tváře, když jí poprvé prezentuji jakoukoli svou rozdělenou práci, mi řekne více než tisíc slov.”, dodává Oplištil.

Příklady realizovaných návrhů mincí a medailí:


v roce 2004 - zlatá mince v nominální hodnotě 2 000 Kč, Zámek Kačina
v roce 2012 - zlatá a stříbrná medaile k 100. výročí narození Nataši Gollové
v roce 2017 - zlatá mince v nominální hodnotě 5 000 Kč, Hrad Bouzov
v roce 2018 - zlaté mince v minisérii Převratné osmičky našich dějin 918, 1938, 1948, 1968
v roce 2019 - zlatý dvoudukát na téma schválení záborového zákona pro Kroniku první republiky 1919
v roce 2019 - zlatá mince v nominální hodnotě 10 000 Kč, 100. výročí zavedení československé měny
v roce 2020 - zlatá mince v nominální hodnotě 5 000 Kč, Hrad Buchlov
v roce 2020 - zlatý dvoudukát pro Kroniku první republiky 1920




zajímavosti a novinky
Přečtěte si
Další články
chcete se zeptat?
odběr newsletteru
yt-ico