x
Spolupracovníci - Medailéři

Asamat Baltaev, DiS.

Asamat Baltaev, DiS.

“Baví mě vcítit se do české historie.”

Asamat Baltaev je jedním z nejtalentovanějších medailérů mladé generace. Pochází z Čuvašské (Suvarské) republiky, která je součástí Ruské federace a ve svých 29 letech s přehledem konkuruje předním českým medailérům. Do Čech přijel studovat na popud svého otce, významného rytce, který jej k řemeslu dovedl.

Svůj um předvedl na návrhu zlatého desetidukátu s motivem vydání první státovky v roce 1919. Na reverzu je motiv ze stokorunové státovky podle vzoru Alfonse Muchy, averz zdobí prozatímní státní znak.


Asamat Baltaev, DiS.

Za přísný režim otce je vděčný

Lásku k výtvarnu získal Asamat od svého otce, který je vynikající kreslíř a rytec. Ten před lety strávil studijní výměnný pobyt v České republice. Oblíbil si to tu a moc si přál, aby jeho syn vystudoval rytectví právě na SUPŠ a VOŠ v Turnově. Asamat byl na školu v roce 2007 přijat a po jejím dokončení absolvoval vyšší odbornou školu s oborem medailérství v Jablonci nad Nisou. Už při studiu začal tvořit velmi unikátní práce, díky čemuž si ho všimla i Česká mincovna. Možná přísná výchova otce byla základem jeho úspěchu. Jak sám vzpomíná, “I když jsem byl na prázdninách, tak jsem měl denní rozvrh.” Ničeho ale nelituje, naopak, sám by si prý naordinoval ještě tvrdší přípravu.

Úspěch začal přicházet už při studiu

Už od konce druhého ročníku VOŠ začal Asamat přijímat zakázky a zúčastňovat se různých soutěží. Má za sebou již řadu realizací. Jeho první práce byla zlatá medaile Hrad Rabí, vytvořil ji jako klauzurní práci na VOŠ, kterou si pak vybrala Česká mincovna. Následoval titul 40 krajánků, jež vyobrazuje známé památky Libereckého kraje.

Asamat Baltaev, DiS.

Ve druhém ročníku vytvořil sérii zlatých a stříbrných medailí pro Pražskou mincovnu - Svoboda, Rovnost a Bratrství nebo medaili s pohádkovým Rákosníčkem. Vyhrál soutěž na medaili ke 150. výročí obchodní akademie v Liberci a výtvarně zpracoval i podobu jablonecké grešle.

Obsáhlé dílo pro Českou národní banku

Za svůj velký úspěch Asamat považuje realizaci mince železobetonový most v Karviné-Darkově, která vzešla ze soutěže pro Českou národní banku. Byla to zlatá mince v hodnotě 5 000 Kč, stejně jako další dvě mince - hrady Rabí a Bezděz. Pro ČNB vytvořil také tři stříbrné mince, na kterých je vyobrazen Jan Brokoff, bitva u Zborova a Zemská jubilejní výstava. To zdaleka není vše, jeho jméno je spojeno i se zlatou mincí hrad Veveří a stříbrnými mincemi zobrazující Československý červený kříž a antropologa Aleše Hrdličku.

Jedinečný a do detailu rozpracovaný reliéf

Poznávacím znamením prací Asamata je do detailu rozpracovaný reliéf, který dokáže vytvořit na malých plochách mincí. To potvrdil v jedinečné sérií inspirované dílem Julese Verna, nad kterou odborníci jen pokyvují hlavou. Svůj um ale dokáže přenést i na větší plochu pamětní desky jako je například dílo “Tatobitská lípa”, jež vytvořil v roce 2018 v rámci oslav 100 let Československé republiky. Jeho návrhy se často vážou k českým dějinám, které Asamat vůbec nezná, a o to více jsou jeho díla ohromující. Tuto neznalost ale nevnímá jako problém, naopak, líbí se mu, že se vždy dozví něco nového.

Baví ho kresba, komiks i 3D modelování

Co Asamata baví a jaké jsou jeho plány do budoucna? Při práci s mincemi nejraději zpracovává bojové scény, které zobrazuje dynamickou kompozicí s mnoha realistickými detaily. Má ale spoustu dalších zálib - kresbu, malbu nebo komiksy. Dokonce sám vytvořil komiks k investiční minci s českým lvem, na které pracoval. Baví ho i 3D modelování a rád by přičichnul k animaci. O Asamatovi určitě ještě mnoho uslyšíme, Českou republiku se zatím nechystá opustit, má zde přátele i své umělecké vzory, mezi které patří například známý český medailér Jiří Harcuba.

Příklady realizovaných návrhů mincí a medailí:

v roce 2012 - zlatá medaile Hrad Rabí
v roce 2013 - stříbrné medaile Postavy z pohádek - Rákosníček, Malá čarodějnice
v roce 2014 - zlatá mince v nominální hodnotě 5 000 Kč, železobetonový most v Karviné-Darkově
v roce 2014 - zlatá uncová mince v nominální hodnotě 50 NZD, Gustáv Fabergé
v roce 2014 - sada tří zlatých a stříbrných mincí Svoboda, Rovnost, Bratrství II.
v roce 2015 - zlatá mince v nominální hodnotě 10 NZD, Jan Lála (revers)
v roce 2015 - stříbrná mince v nominální hodnotě 2 NZD, Jan Lála (revers)
v roce 2015 - stříbrná mince v nominální hodnotě 2 NZD, Il Colosseo
v roce 2016 - stříbrná mince v nominální hodnotě 10 €, Ladislav Nádaši-Jégé
v roce 2016 - stříbrná mince v nominální hodnotě 200 Kč, 125. výročí Zemské jubilejní výstavy
v roce 2016 - zlatá mince v nominální hodnotě 5 000 Kč, hrad Bezděz
v roce 2016 - zlatá mince v nominální hodnotě 10 NZD, Antonín Panenka (revers)
v roce 2016 - stříbrná mince v nominální hodnotě 2 NZD, Antonín Panenka (revers)
v roce 2016 - zlatá medaile Vznik Československé národní rady
v roce 2015 - stříbrná mince v nominální hodnotě 2 NZD, Velká čínská zeď
v roce 2017 - stříbrná mince v nominální hodnotě 10 €, Božena Slančíková Timrava
v roce 2018 - stříbrná mince v nominální hodnotě 1 NZD, Fantastický svět Julese Verna
v roce 2019 - stříbrná mince v nominální hodnotě 200 Kč, Československý červený kříž
v roce 2019 - zlatý desetidukát Kroniky první republiky 1919





zajímavosti a novinky
Přečtěte si
Další články
chcete se zeptat?
odběr newsletteru
yt-ico