x
Spolupracovníci - Medailéři

ak. sochař Jiří Dostál

ak. sochař Jiří Dostál

“Sochařina si vyžaduje plné nasazení.”

Jiří Dostál je renomovaný umělec, sochař, designér, medailér a výtvarník. Kromě toho byl dlouholetým pedagogem a bývalým ředitelem SUPŠ a VOŠ v Jablonci nad Nisou, kde založil obory Ražená medaile a mince nebo Propagační design. Je držitelem Ceny města Jablonec nad Nisou Pro Meritis. A v roce 2020 získal ocenění Pocta hejtmana Libereckého kraje za celoživotní přínos v oblasti výtvarnictví.

Pro České dukáty připravil pro ražbu sádrový model reverzu dukátu s portrétem T. G. Masaryka na základě předlohy legendárního medailéra Jiřího Harcuby, který je součástí Kroniky první republiky 1918.

ak. sochař Jiří Dostál

Výrazná osobnost “libereckého uměleckého okruhu”

Vystudoval Střední průmyslovou školu sklářskou v Železném Brodě a poté Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze v ateliéru prof. Stanislava Libenského. Po škole byl nějaký čas návrhářem v Jablonexu a později se stal samostatným výtvarníkem. Od sedmdesátých a osmdesátých let se řadí do tzv. libereckého uměleckého okruhu mezi osobnosti jako je Jiří Nepasický, Jan Vančura nebo Vratislav Karel Novák. V roce 1990 začal pracovat jako pedagog na SUPŠ v Jablonci nad Nisou a v letech 1991–2012 byl jejím ředitelem.

Byl u zrodu České mincovny i nových studijních oborů

Jablonec nad Nisou je město s mincovní tradicí. Nejen, že v něm sídlí Česká mincovna, ale i neméně známá Střední uměleckoprůmyslová škola. A u zrodu obou těchto institucí stál právě Jiří Dostál. Z jablonecké průmyslovky vytvořil respektovanou školu, ze které vyšla řada úspěšných absolventů. Nabízel jim výuku malby, kresby, dějin výtvarného umění, přispěl k partnerství s evropskými školami a zavedl nový obor Grafický design a Vyšší odbornou školu se zaměřením na ražené medaile a mince. A jak se zasloužil o Českou mincovnu? Jednoduše, její vznik byl jeho nápad. Když ČNB po rozpadu Československa hledala zájemce o vybudování nové mincovny, věděl, že nikde jinde nemají tolik zkušeností s lisováním kovu a výrobou razidel jako v Jablonci.

K reliéfu se dostal na střední škole, dnes je uznávaný medailér

Jiří Dostál se s metodou reliéfu seznámil již na střední škole a na vysoké se dokonce učil od známého Jiřího Harcuby. Vznik České mincovny pro něj byla další příležitost, jak se v medailérském oboru posouvat. Navrhnul pro ni více jak sto medailí a první vytvořil ještě před jejím otevřením, byla to medaile ke slavnostnímu zahájení činnosti mincovny. Dnes je Jiří Dostál jedním z nejvýznamnějších medailérů a autor celé řady mincí a medailí k nejrůznějším významným událostem. Příkladem mohou být stříbrné medaile s portrétem Baraka Obamy, Jana Palacha nebo k výročí 645 let od založení Karlova mostu.

Zaoblené vypínače Tango jsou také jeho práce

Jiří Dostál ale není jen medailér, je také známý výtvarník a sochař. Jeho sochy zdobí několik měst v severních a východních Čechách, Liberec a Jablonec nad Nisou nevyjímaje. A co se týče designu, tak určitě nezaostává. Právě on byl před pětadvaceti lety u zrodu zaoblených vypínačů a zásuvek Tango, které se začaly šířit z jabloneckého závodu Elektro-Praga. Inspirací mu v té době byla auta s oblou kapotou, která tenkrát vystřídala jejich hranaté předchůdce. „Tango vznikalo v radostné atmosféře po sametové revoluci, což se na něm projevilo,“ podotýká Jiří Dostál.

Na medaili pro vítěze Formule 1 nezapomene

A jaké zakázky či téma Jiří Dostál nejraději zpracovává? Na mincích jsou mu nejbližší portréty. Pokud vyobrazuje osobnosti, které ještě žijí, tak je pro něj důležité se s nimi před samotnou tvorbou seznámit. Nejvíce však vzpomíná na zpracování medailí věnovaných vítězi Formule 1, Miku Häkkinenovi. Při jeho prvním vítězství v roce 1998 si užíval technickou náročnost práce i přesnou interpretaci detailů. Mnohem náročnější byl však zisk Häkkinenova druhého titulu, o kterém se rozhodovalo při závodech v Japonsku následující rok. Úkol Jiřího Dostála zněl jasně, dívat se na televizi a v případě výhry co nejvíce urychlit práci. “Díky časovému posunu jsem se tehdy velmi nevyspal.”, vysvětluje Jiří Dostál.

K vítězným medailím se Jiří Dostál vrátil o několik let později, kdy vytvořil investiční mince na památku medailistů z XXX. letních olympijských her a XIV. letních paralympijských her.

v roce 2013 - zlatá investiční mince v nominální hodnotě 5 NZD, Barbora Špotáková
v roce 2013 - zlatá investiční mince v nominální hodnotě 5 NZD, Jiří Ježek
v roce 2013 - zlatá investiční mince v nominální hodnotě 5 NZD, David Svoboda
v roce 2013 - zlatá investiční mince v nominální hodnotě 5 NZD, Mirka Knapková
v roce 2014 - stříbrná investiční mince v nominální hodnotě 2 NZD, Eva Samková
v roce 2014 - stříbrná investiční mince v nominální hodnotě 2 NZD, Martina Sáblíková
v roce 2014 - zlatá investiční mince v nominální hodnotě 5 NZD, Martina Sáblíková

Příklady realizovaných návrhů medailí:

v roce 1997 - zlatá medaile Dvoudukát ČR Krumlovská Madona
v roce 1998 - stříbrná medaile Mika Hakkinen
v roce 2002 - stříbrná medaile Karlův most
v roce 2007 - sada čtyř zlatých medailí Národní parky
v roce 2008 - zlatá čtvrtuncová medaile Václav Klaus
v roce 2009 - zlatá a stříbrná medaile Barak Obama
v roce 2010 - stříbrná medaile John Fitzgerald Kennedy
v roce 2012 - zlatá půluncová medaile Václav Havel (averz)
v roce 2013 - stříbrná medaile k 20. výročí České mincovny
v roce 2014 - stříbrná medaile T. G. Masaryk
v roce 2015 - zlatá a stříbrná medaile Dominik Hašek
v roce 2018 - úprava sádrového modelu reverzu dukátu Kroniky první republiky 1918




zajímavosti a novinky
Přečtěte si
Další články
chcete se zeptat?
odběr newsletteru
yt-ico