x
Královské kalendárium 4. díl

Říjen 1350: Vážný úraz Karla IV.

Říjen 1350: Vážný úraz Karla IV.

V říjnu roku 1350 utrpěl římský císař a český král Karel IV. nesmírně těžký úraz. Nevíme přesně, kdy se tak stalo, dostupné prameny hovoří o první polovině měsíce. Bylo to však zranění tak závažné a těžké, že historikové dokonce mluví o Karlově „smrtelném úrazu“. Z tohoto důvodu nemůže připomínka tak osudové události chybět ani v našem kalendáriu, přestože nejsme schopni s přesností na den určit, kdy k ní došlo.

Na podzim roku 1350 se Čechami a pak i ostatními zeměmi Evropy začala šířit zpráva, že císař a král Karel IV. stojí na prahu smrti. Kromě malého kroužku zasvěcených, kteří mu stáli nejblíže, nikdo přesně nevěděl, co se mu stalo. Postupně vycházelo najevo, že panovník ochrnul na všechny čtyři končetiny a jeho život skutečně visel na vlásku. Hovořilo se o otravě, o nezdařeném pokusu jej zabít, ale také o úrazu. Přestože se postupem doby jeho stav poněkud zlepšil, král byl na dlouhou dobu vyřazen z normálního života i z možnosti ovlivňovat chod své říše. Podle dostupných zpráv se mu zdraví – a spolu s ním i celková pohyblivost – vrátilo až v srpnu 1351.

Co se Karlovi IV. skutečně stalo, vyšlo najevo až o několik století později. Koncem 70. let 20. století provedl známý český antropolog prof. Emanuel Vlček, který vědecky zkoumal ostatky mnoha českých panovníků, také prohlídku jeho skeletu. Vyplynulo z ní, že Karel IV. byl nejen vynikajícím politikem a diplomatem, ale také statečným válečníkem a bojovníkem mimořádné tělesné kondice a robustní postavy, byl to silák, trénovaný a zocelený v mnoha bitvách, turnajích a soubojích, jichž se až do této doby zúčastnil.

Avšak v první polovině října 1351 utrpěl – aniž bychom věděli přesně kdy, kde a při jaké příležitosti – zranění, jež ho málem stálo život. Antropologický průzkum ukázal, že musel spadnout z koně na tvrdý podklad, a to na bradu. Utrpěl poranění krční páteře s následným pohmožděním krčního úseku míchy, při pádu si zhmoždil krční obratle, nadvakrát si zlomil spodní čelist a vyloučit nelze ani poranění hrudní páteře. Byla to zranění tak těžká, až lze považovat za zázrak, že se mu při tehdejším stupni lékařských znalostí a vývoje medicíny podařilo nejen přežít, ale dosáhnout i opětného uzdravení poraněné míchy a získat znovu pohyblivost všech končetin.

Uzdravený Karel IV. však byl jiným člověkem než předtím. Změnil se fyzicky, páteř mu zůstala doživotně zdeformovaná a od té doby chodil přihrblý, s hlavou předkloněnou dopředu a ukloněnou k levé straně. Spodní čelist se mu vysunula vzhůru a zkrátila se. Současníci museli konstatovat, že podoba jejich panovníka se značně změnila. Podle historika Josefa Šusty se však změnil i psychicky. „Z lože vstává již jen vážný vládce, jenž úspěchy nehledá v harcovnickém postoji, nýbrž ve zchytralém šermu politickém,“ píše o něm.

Pro České dukáty připravil Jiří Pernes

Doporučujeme
Karel IV.
Karel IV.
zobrazit dukát
zajímavosti a novinky
Přečtěte si
Další články
chcete se zeptat?
odběr newsletteru
yt-ico