Na Masaryka jsem při této práci nenahlížel jen jako na prezidenta, ale hlavně jako na světovou osobnost. Přední straně dominuje portrét odhodlaného a silného politika exilu, který nejenže neustoupil ze svých nejtěžších cílů ale ani při zdolávání nešel proti svému svědomí. Na druhé straně je cesta Masaryka, humanisty, filosofa, pedagoga. Cesta vzdělání, práce, světaznalosti, obrovské literární a politické aktivity a samoty exilu člověka, který věřil.
Není formy skutečně krásné bez krásného a velkého obsahu.
Nadšení, sebeuvědomění, ideály a étos první republiky – to vše symbolizuje Tomáš G. Masaryk, první československý prezident, který je další postavou zobrazenou na našem dukátu. V době, kdy často chybí vzory a ideály, je nutné si připomínat velké persony, které stály na počátku uplatnění principů humanismu a národního sebeurčení a které formovaly současné lidské hodnoty. Existuje pouze málo osobností, které toto splňují.
Masaryk, jakožto člověk, který dokázal svou odhodlaností, pílí i znalostmi vybudovat se svými spolupracovníky naprosto unikátní projekt ostrova demokracie, svobody a rovnoprávnosti v poválečné Evropě, je jedním z nich. Masaryk se však nebál jít proti zavedeným myšlenkám a principům. Toto reflektuje naše nová medaile, která přináší neotřelý umělecký přístup mladého medailéra a možná tak i trochu rebeluje proti zavedeným principům.