x
Pamětní medaile

Svatá Ludmila

Zlatý dukát
Limitovaná emise pouze110Ks
Autor: ak.soch. Vladimír Oppl
Materiál: Au 986 / 1000
Hmotnost: 3,49 g
Průměr: 19,75 mm
 
Cena 10 490
Vyprodáno
Svatá Ludmila
NAŠE MOTIVACE
Jedinečná osobnost, jedinečný okamžik

V roce 2021 si připomínáme výročí úmrtí patronky české země sv. Ludmily, první světice, první historicky doložené kněžny, manželky prvního z doložených Přemyslovců Bořivoje I. a babičky sv. Václava. Ludmila žila v době, kdy k nám přicházelo křesťanství, probíhala konfrontace mezi náboženstvími, panovnickými rody, Velkou Moravou, Bavorskem a Saskem. Tyto vztahy, poznamenané krutostí a násilím, určovaly směřování a postavení české státnosti v evropském prostoru a dějinách. Ludmila je dokázala výrazně ovlivňovat. Ovšem spor se snachou Drahomírou, matkou sv. Václava, vyústil v její krutou vraždu.

Osobnost sv. Ludmily a její láska k bližním, mírnost, štědrost, vůle ustoupit, být moudrou vládkyní, manželkou i babičkou s láskou vychovávající svého vnuka sv. Václava, jsou pro stále inspirativní. Proto jsme se rozhodli uctít její památku ražbou zlatých dukátů z dílny ak. sochaře a medailéra Vladimíra Oppla.

AUTOR MEDAILE VLADIMÍR OPPL
Svatá Ludmila

Averzní stranu pojal ak. sochař a medailér Vladimír Oppl jako poctu lidskosti svaté Ludmily. Je zde zpodobněna jako silná, pokorná a pevně věřící žena. Tyto její vlastnosti jsou vyjádřeny dominantně sepjatýma rukama a výrazem obličeje. Důležitým atributem světice je šál, který je odkazem na způsob jejího zavraždění.

Na reverzu je vypodobněn ozdobný gombík, který byl nalezen spolu s ostatky sv. Ludmily, je tedy zřejmé, že byl v jejím osobním vlastnictví a jako každá žena se ráda zdobila.

Pokud se chcete dozvědět o svaté Ludmile a jejím životě další podrobnosti, přečtěte si článek „Svatá Ludmila byla matkou chudých, světlem slepých a pomocnicí vdov i sirotků“

Podrobnější představení autora si přečtěte zde.

PODÍVEJTE SE TAKÉ NA GARANTY NAŠEHO PROJEKTU
Přečtěte si zajímavé příběhy ze života našich panovníků
Ročenka Českých dukátů
OTEVŘÍT ROČENKU
chcete se zeptat?
odběr newsletteru