x
Na paměť českých králů a královen

Václav II.

Stříbrná medaile
odražek dvoudukátu info
Limitovaná emise pouze50Ks
Autor: ak. soch. Zbyněk Fojtů
Materiál: Ag 999 / 1000
Hmotnost: 5,00 g
Průměr: 25 mm
Číslování: ano, v ploše reverzní strany
 
Cena 1 430
Koupit
Václav II.
SBĚRATELSKÁ KOLEKCE
Sbírejte s námi české krále a královny

Sběratelský cyklus Na paměť českých králů a královen je unikátním počinem Českých dukátů. Během let 2016 až 2035 vydáme na stříbrných medailích (autentických odražcích dukátových medailí) celkem čtyřicet českých králů a nejvýznamnějších královen.

Buďte u toho s námi. Vytvořte si hodnotnou sbírku mapující významnou epochu naší historie.

Stříbrné medaile vydáváme v limitovaném nákladu. Jedná se o autorský počin jednoho z nejvýznamnějších českých medailérů ak. soch. Zbyňka Fojtů. Medaile jsou číslované.

CO INSPIROVALO AUTORA MEDAILÍ ZBYŇKA FOJTŮ
Václav II.

Averz : U portrétu Václava II. jsem vycházel z přibližné podoby posledních Přemyslovců, proporce obličeje mají podobnou fyziognomii (např. náhrobní tumby v katedrále sv. Víta). Částečně jsem se inspiroval také středověkými iluminacemi, na kterých je tento panovník vyobrazen. Portrét je doplněn jménem krále - VÁCLAV II.

Reverz : U dukátu a dvoudukátu je varianta s pečetí, na které jsou v opisu ve dvou řádcích texty, uprostřed je zobrazen panovník na trůnu. Zvažoval jsem i variantu, že bych použil platidlo z mincovní reformy Václava II. - Pražský groš, ale nakonec jsem dal přednost krásné Václavově pečeti. Reliéf je doplněn letopočty 1271 - 2021.

Pro pětidukát a desetidukát jsem realizoval návrh, na kterém je pohled do kaple na hradě Bezděz, na kterém Václav pobýval nějakou dobu. Za Václava začal opětovný hospodářský a kulturní vzestup českého království, což se projevilo např. v architektuře nástupem vrcholné gotiky.

Do středu klenby jsem umístil Václavův Pražský groš, který se začal razit díky objevu stříbra v Kutné Hoře. Po stranách této mince jsou vymodelovány znaky českého a polského království, Václav II. byl také polským králem. Ve vrchní části dukáty jsou opět letopočty.

PODÍVEJTE SE TAKÉ NA GARANTY NAŠEHO PROJEKTU
collection text img
Přečtěte si zajímavé příběhy ze života našich panovníků
Ročenka Českých dukátů
OTEVŘÍT ROČENKU
chcete se zeptat?
odběr newsletteru