Asamat Baltaev je bezesporu nejúspěšnější mladý medailér posledních let. Mimo jiné je mimořádně úspěšný ve výtvarných soutěžích České národní banky. Podle jeho návrhů vzniklo již šest českých mincí (tři zlaté 5000 Kč most v Karviné-Darkově a hrady Rabí a Bezděz, tři stříbrné Jan Brokoff, bitva u Zborova a Zemská jubilejní výstava). To však není vše, další tři mince mu vyjdou v roce 2019 (zlatá hrad Veveří a stříbrné Československý červený kříž a Aleš Hrdlička). Asamat Baltaev žije a tvoří v Turnově. Ve svém regionu se letos blýsknul vynikajícím dílem, které Vám chceme představit. Podle jeho návrhu vznikla a na výročí republiky byla odhalena pamětní deska "Tatobitská lípa". Deska se vyznačuje do detailu propracovaným reliéfem. Což je ostatně jedno z poznávacích znamení všech mincí a medailí tohoto mladého autora.
Asamate, čím jste se nechal inspirovat při tvorbě této pamětní desky?
Především bych chtěl zmínit, že jsem zakázku dostal přes střední uměleckoprůmyslovou školu v Turnově, kam se obrátilo vedení slévárny. Před tvorbou, jako u každé jiné práce, jsem se snažil dozvědět se o zadaném tématu co nejvíce informací z různých zdrojů. To je velmi důležitý moment tvorby, protože na základě zjištěných znalostí začínám sestavovat návrh. V zadání bylo uvedeno, že na pamětní desce nějakým způsobem musí být zobrazena Tatobitská lípa. Dostal jsem nápad vyobrazit ji nejen samotnou, ale i se známým kostelem svatého Vavřince v Tatobitech a dominantou Českého ráje hradem Trosky. Vymyslel jsem vlastní pohled na tyto památky, protože ve skutečnosti se nedalo je vyfotit tak, jak jsem si to představoval. Tímto krokem jsem je sjednotil, aby občané Tatobit při pohledu na pamětní desku viděli dohromady tyto krásné věci, na které jsou určitě velmi pyšní.
Jak pracné bylo udělat návrh pamětní desky, dá se to vůbec srovnat s návrhem mince?
Na rozdíl od mincí to bylo velice pracné, protože rozměr pamětní desky je A1. Uvědomil jsem si to celé až v průběhu práce. Ještě nikdy předtím jsem nic tak velkého nemodeloval. Musel jsem vyrobit nové a větší špachtle, zvolit jinou hlínu na modelace, než mám na mince, a kvůli velikosti vymyslet nový postup práce. Byla to nová zkušenost, která pro mě v mém profesním životě byla velmi důležitá.
Jak hodnotíte toto svoje dílo v kontextu celé své tvorby, jste na něj hrdý? A rýsuje se Vám něco dalšího podobného?
Na své dílo jsem velice hrdý především proto, že jsem to dokázal dodělat. Ale kdybych to dělal podruhé, mnoho věcí bych udělal jinak. Myslím si, že u výtvarníka je to obvyklé. Po práci je chvilku spokojený, ale potom začne přemýšlet, jak by to vytvořil lépe. Nic podobného se mi zatím nerýsuje, věnuji se teď mincím a medailím a především mám čas na vlastní tvorbu.
Děkujeme za rozhovor a těšíme se na Vaše další špičkové realizace mincí a medailí. Již teď můžeme prozradit, že jedna z pamětních medailí Asamata Baltaeva bude v roce 2019 součástí sběratelského cyklu Českých dukátů Kronika první republiky.