Dnes uplynulo 70 let od justiční vraždy Milady Horákové “Padám, padám, tento boj jsem prohrála, odcházím čestně. Miluji tuto zemi, miluji tento lid, budujte mu blahobyt. Odcházím bez nenávisti k vám. Přeji vám to, přeji vám… “
To byla poslední slova Milady Horákové nad ránem 27. června 1950. Největší proces v komunistickém Československu Proces, který komunisté nazvali Proces s Miladou Horákovou a spol. probíhal od 31. května do 8. června a jeho výsledkem byly 4 justiční vraždy. Následně na něj byly navázány desítky dalších procesů. Ve všech bylo celkem 639 obžalovaných, z toho 10 trestů smrti, 48 doživotních trestů a odnětí svobody v celkové délce 7 830 let. Ani na vteřinu neztratila svou tvář Zinscenovaný proces, po vzoru velkých sovětských čistek, měl na příkaz prezidenta Gottwalda vlastní scénář a obžalovaní byli nuceni se podle něj chovat a učit se ho nazpaměť. Praktiky StB při vyšetřování byly známé svou brutalitou, ale Milada Horáková se jim nikdy nepoddala. Navzdory předepsanému scénáři bránila sebe a své ideály do poslední chvíle. Einstein i Churchill žádali o její milost Sama Horáková odmítla podat žádost o milost, považovala to za ponižující, ale její dcera i advokát to udělali. A nejen oni.
Její případ zahýbal celým světem a známé osobnosti jako Albert Einstain, Winston Churchill, Eleanor Rooseveltová nebo Jean-Paul Sartre psali dopisy prezidentu Gottwaldovi a snažili se pro ni získat milost. Vše bylo neúspěšné. Poprvé od únoru 1948 odsouzena a popravena žena Její poprava proběhla na dvoře pankrácké věznice 27. června 1950 v 5:35 hodin ráno obzvláště bolestivým způsobem. Ze čtyř odsouzených byla popravena jako poslední, snad proto, že i sami popravčí chtěli získat čas, doufajíce v zázrak, který by v poslední minutě zastavil tento čin. “Jdu s hlavou vztyčenou - musí se umět i prohrát” Milada Horáková se díky své neústupnosti během procesu stala symbolem odporu proti vládnoucí komunistické straně. Byla vyrovnaná až do poslední chvíle.
Z dopisu, který napsala své rodině jen pár hodin před popravou, vyplývá její obrovská statečnost a čestnost. In memoriam získala v roce 1991 řád T. G. Masaryka I. třídy od prezidenta Václava Havla, v roce 2006 americkou Medaili svobody a Záslužný kříž ministryně obrany v roce 2007. Milada Horáková na ražbě Českých dukátů Na památku Milady Horákové jsme si dovolili vyrazit exkluzivní zlatou pamětní medaili v limitovaném počtu 70 ks.Autorem medaile je akademický sochař Zbyněk Fojtů, odborným garantem Doc. PhDr. Věra Němečková, Ph.D. Zlatou medaili věnovanou Miladě Horákové si můžete prohlédnout zde.